Doğal ve kültürel varlıklar yönetimi ve koruma politikaları
The management of natural and cultural assets and preservation politics
  1. Tez No: 160069
  2. Yazar: KAMİL SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. COŞKUN ÖZGÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
ÖZET Bu çalışma, bulunduğu coğrafi konum nedeniyle doğal ve kültürel varlıklar açısından çok az ülkenin sahip olduğu zenginliğe ve çeşitliliğe sahip ülkemizin, doğal ve kültürel varlıklarının en iyi şekilde yönetilmesini ve gelecek kuşaklara bırakılmasını sağlayacak koruma politikalarının oluşturulmasına katkıda bulunmak amacıyla yapılmıştır. İnsanlık tarihinin başlangıcından günümüze kadar binlerce yıllık uygarlık tarihi içerisinde; doğanın, doğa ile birlikte insanın oluşturduğu doğal ve kültürel varlıkların korunması, geliştirilmesi ve gelecek nesillere aktarılması çağımız insanının ortak sorununu oluşturmaktadır. Türkiye, bölgelere göre farklı nitelikler sergileyen doğal, tarihsel, kentsel ve kırsal bütünlükler açısından çok zengin bir ülkedir. Koruma alanı niteliği taşıyan alanlarda, ilgili kurumlar aracılığıyla koruma amaçlı yasal düzenlemeler yaptırılmış ve yürürlüğe girmiştir. Bu konudaki ulusal mevzuat, başarılı koruma çalışmaları gerçekleştiren ülkelerin koruma yasalarıyla içerik açısından fazla farklı değildir. Koruma kavramı tam olarak tanımlanamadığından, bir alanın koruma alanı veya sit bölgesi olarak ayrılması korunması için yeterli olamamaktadır. Bu nedenle; koruma kavramının yeniden tanımlanması zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Koruma kavramı; tarihi değerlerin ve doğal çevrenin korunması, geliştirilmesi ve gelecek nesillere aktarılması olarak değerlendirilmelidir.Ülkemizde bugüne kadar Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu uyarınca 5522 adet Arkeolojik Sit, 898 adet Doğal Sit, 195 adet Kentsel Sit, 126 adet Tarihi Sit ve 392 adet Diğer Sit Alanları olmak üzere toplam 71331 adet korunması gerekli taşınmaz Kültür ve Tabiat varlığı, Milli Park Kanunu gereğince 35 adet Milli Park, 17 adet Tabiat Parkı, 35 adet Tabiat Koruma Alanı, ve 102 Tabiat Anıtı, Çevre Kanunu uyarınca Bakanlar Kurulu tarafından 14 adet Özel Çevre Koruma Bölgesi, Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme gereğince de 9 adet Kültür ve Tabiat Varlığı tescil edilmiş ve koruma altına alınmıştır. (http//www.milliparklar.gov.tr, http//www. ockkb.gov.tr, http//www.kultur.gov.tr (Erişim: 08.02.2005)) Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü (Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü), Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu ve Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulları, Orman Genel Müdürlüğü, Vakıflar Genel Müdürlüğü, TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı ve ilgili diğer kurumlar doğal ve kültürel varlıkların yönetiminde etkin olmaktadırlar. Doğal ve kültürel varlıklarını koruma politikalarının etkin uygulanabilmesi için, öncelikle uluslararası düzeyde kabul görmüş koruma kriterleri esas alınarak ülkemizdeki mevcut koruma statüleri sadeleştirilmeli ve gerçek anlamda korunması gerekli alanlarda etkin bir koruma anlayışı sağlanmalıdır. Veriler Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünden alınmıştır. 08.02.2005
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study has done to make a contribution to being formed protection policies that will provide managing with practice and bequeathing to next generations of natural and cultural assets of our country which has richness and diversity, because its geographical position, from the point of the view of the natural and cultural assets that only a few countries have. From the beginning of the history of humankind until the present day, being protected: improved and transferred to the next generations of natural and cultural assets that were formed by nature with humankind constitute common problem of our era humankind in the civilization history is thousands of years. Turkey, which shows different regional features, is a very rich country by consideration of natural, historical urban and rural integrities. In the areas that have protection qualification, it has protection purpose legal arrangements done and these regulations have gone into effect. National regulations related this subject is not so different compared with content of the protection laws of countries that are executed successful protective works. As protection concept can not be defined exactly, being allocated an area as protection area or site region can not be sufficient for its protection. On account this, necessity of being defined over again of this protection concept come into view. The protection concept should be considered as being protected, improved and transferred to the next generations of historical heritage and natural environment.In our country, in accordance with Protection Law for Cultural and Natural Heritage; 5552 archeological sites, 898 Natural sites, 195 urban sites, 126 historical sites and 392 other sites which are 7133 real property as cultural and natural heritage in total need to be protective; in accordance with law for 35 national parks; 35 natural protection areas and 102 natural monument; and also 14 protective region of special areas in accordance with law for environment through the council of ministers and 9 Cultural and Natural assets concerning with protection of world cultural and natural heritage agreement are recorded and taken under protection until now. (http//www.milliparklar.qov.tr, http//www.ockkb.aov.tr, http//kultur.aov.tr (access: 08.02.2005)) The General Directorate of Natural Protection and National Parks, The General Directorate of Cultural Heritage and Museums (The General Directorate of Protection of Cultural and Natural Assets), The Authority for the Protection of Special Areas, High Commission for the Protection of Cultural and Natural Assets and The General Directorate of Forests, The General Directorate of Foundations, The Turkish Grand National Assembly Authority of National Palaces and other related associations are active the management of natural and cultural assets. In order to being executed of the protection policies of natural and cultural assets, before all else, existing protection concepts should be simplified by depending on the protection criteria accepted world wide and an effectiveprotection understanding should be supplied for the areas to protect is required in real meaning