İlköğretim 6. sınıf matematik dersinde oluşturulan sosyal yapılandırmacı öğretim tasarımının etkililiği
The effectiveness of social constructivist curriculum in 6th grade elementary education mathematics course
- Tez No: 262111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVAL FER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu araştırmanın amacı İlköğretim 6. sınıf matematik dersinin ondalık sayılar ünitesinde sosyal yapılandırmacı öğretim tasarımının değerlendirilmesidir. Araştırma nitel olarak araçsal örnek olay deseni ile yapılmıştır. Araştırmanın uygulama aşaması Zeytinburnu'ndaki Haluk Ündeğer İlköğretim Okulunun 6-B sınıfında gerçekleştirilmiştir. Veriler, sosyal yapılandırmacı öğretim tasarımının uygulanmasından elde edilen fiziksel ürünlerden, araştırmacı tarafından hazırlanan 12 soruluk görüşme formunun öğrencilere uygulanmasından, gözlemci notlarından ve uygulama süresince toplanan video kayıtlarından elde edilmiştir.Araştırmada elde edilen tüm veriler Carney'nin analitik soyutlama modeli kullanılarak çözümlenmiştir.Araştırmada elde edilen bulgular sonucunda sosyal yapılandırmacı öğretim tasarımının öğrenen analizi boyutunda öğrencilerin akrandan öğrenmeye fikirlerini paylaşabilmek, bireysel çalışmaya ise kendi başlarına daha çabuk yapabilecekleri için ihtiyaç duyduğu belirlenmiştir. Araştırmanın bir diğer sorusu olan sosyal yapılandırmacı öğretim tasarımının içerik belirleme boyutunda ise öğrencilerin matematiği günlük hayat ile ilişkilendirdiği ve matematiği gelecek eğitimlerinde de kullanacaklarını fark ettikleri sonuçlarına varılmıştır. Sosyal yapılandırmacı öğretim tasarımının anlamın yapılandırılması boyutunda ise işbirlikli grupların önceden öğretmen tarafından oluşturulması öğrenciler tarafından olumlu karşılanmıştır. Öğrencilerin işbirlikli gruplarda görev paylaşımında zorlandığı, öğrencilerin işbirlikli gruplarda öğrendikleri ve öğrencilerin yaparak öğrendikleri sonuçlarına varılmıştır. Ayrıca değerlendirme boyutunda öğrenciler değerlendirmenin kendileri tarafından yapılmasını beğenmişlerdir. Bir diğer araştırma sorusu ise öğretmen rehberliği boyutunda olmuştur ve öğrenciler tarafından sosyal yapılandırmacı tasarımda öğretmen rehberliği diğer derslere göre daha etkin bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the social constructivist curriculum applied to the unit of decimals in the 6th grade mathematics course. The study is carried out qualitatively with an instrumental case study model. The implementation phase of the study is realized in class 6-B of the Haluk Ündeğer Elementary School located in Zeytinburnu. During the study, the data is acquired from the physical outcomes of the implementation of the social constructivist curriculum, the application of a 12 question interview form, which is prepared by the researcher, to the students, the observer notes and the videos recorded during the implementation.All data acquired during the study is analysed with Carney?s Analytical Abstraction Model.It is concluded from the findings of the study that in the learner analysis aspect of the social constructivist curriculum, the students need both peer learning, in order to share their thoughts, and individual study because they can work faster on their own. In the context determination aspect of the social constructivist curriculum, it is concluded that the students have associated mathematics with their daily lives and have realized that they will also use mathematics in their future education. In the meaning construction aspect of the social constructivist curriculum, the forming of the co-operative groups by the teacher in advance is welcomed by the students. It is concluded that the students had trouble in the distribution of duties within the co-operative groups, and that they have learnt by co-operating and by doing. Furthermore, in the evaluation aspect, the students liked that the evaluation was performed by themselves. Another study question was the aspect of teacher guidance, and teacher guidance in the social constructivist curriculum is found by the students to be more efficient with respect to other courses.