Döviz kurunun şok emici işlevi: Seçilmiş gelişmekte olan ülkeler üzerine uygulama
The shock absorber role of exchange rate: An application on selected developing countries
  1. Tez No: 262122
  2. Yazar: SİNEM SEFİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENSAR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmanın amacı, seçilmiş gelişmekte olan açık ekonomiler olarak tanımlanan Türkiye, Brezilya, Meksika, Güney Kore ve Rusya için, döviz kurunun şok emici işlevinin varlığının araştırılmasıdır. Bu amaca ulaşmak için, Artis ve Ehrmann (2006)'ın geliştirdiği, uzun dönem ve kısa dönem kısıtlarının bir kombinasyonunu barındıran, yapısal VAR metodolojisi takip edilmiştir. Spesifikasyona göre, sadece şokların sadece ticari partnere göre asimetrik olduğu durumda döviz kuru şok emici rol üstlenebilir. Şok emici rolün varlığı, döviz kurunun arz ve talep şoklarına olan tepkileri incelenerek anlaşılmıştır. Şokların asimetrik olup olmadığını tespit etmek için ise yerel ve yabancı faiz oranlarının, arz ve talep şoklarına olan tepkileri analiz edilmiştir. Analiz sonuçları uyarınca, Türkiye ve Brezilya için kriz öncesi ve kriz sonrası periyotlarda şokların asimetrik olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Güney Kore'de kriz sonrası arz şokları hariç tüm reel şoklar asimetrik iken, Meksika'da sadece kriz sonrası arz şokları asimetrik özellik göstermektedir. Ayrıca kriz dönemi tanımlanmaksızın tüm örneklem için analiz yapılan Rusya'da, reel şokların simetrik olduğu görülmüştür. Türkiye'de döviz kurunun şok emici rolünün serbest döviz kuru ve enflasyon hedeflemesi rejimlerinin benimsendiği kriz sonrası dönemleri için daha kuvvetli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Brezilya ekonomisinde ise politika değişikliği, şok emici özelliğin gücünde bir değişiklik yaratmamıştır. Güney Kore'de ise döviz kurunun şok emici rolünün, döviz kuru hedeflemesinin benimsendiği kriz öncesi dönemde daha etkin olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the shock absorber role of the exchange rate in five selected open developing economies: Turkey, Brazil, Mexico, South Korea and Russia. In order to achieve that objective, the structural VAR framework with long run and short run restrictions of Artis and Ehrmann (2006) is employed. According to that specification, if only the shocks are predominantly asymmetric with respect to the potential trading partner, exchange rate may have a role as a shock absorber. Whether it actually carries out this role is determined by looking at its response to demand and supply shocks. It is possible to figure whether shocks are symmetric or asymmetric in nature by looking at the response of both the foreign and the domestic isterest rates to supply and demand shocks. Our study finds that, real shocks in Turkey and Brazil relative to the trading partner ?USA? have been asymmetric during the both the pre-and post crisis periods. In South Korea, all real shocks but the supply shocks for post-crisis period are asymmetric for both periods. In Mexico, only the supply shocks for post-crisis period is a potential shock absorber. For Russia, which is examined without crisis period definition, both supply and demand shocks are symmetric. Variance decompositions show that the shock absorbing role of exchange rate in Turkey is greater in post-crisis period which Turkey have been adopting free floating exchange rate and inflation targeting ragimes. In Brazil, monetary policy changes do not affect the shock absorbtion power of the exchange rate. In South Korea, the shock absorber role of exchange rate for post crisis period is weak relative to the pre-crisis period.