Uluslararası işletmelerde farklı kültürlerden gelen çalışanların yönetimi performans yönetimi uygulamaları ve ulusal şirketlerin yönetim anlayışlarıyla karşılaştırılması
Cultural diversity of employees in international companies, and its effects to job performance and various performance management methods implemented by managers
- Tez No: 241506
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAMER KEÇECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Küresel iş dünyasında, uluslararası ve çok uluslu işletmelerin bir yandan tüketici ihtiyaçlarını giderirken, bir yandan da kuruculara kâr sağlama amacını taşıması, örgütlerin büyüklüğünün artmasına yol açarken, işletmelerde çalışan personelin sayısının da artmasına neden olmuş dolayısıyla personelin üst düzey yetkililer tarafından tanınma gereksinimini daha da arttırmıştır. Genellikle bu ihtiyaca, yöneticiler, bilimsel çalışmalarla çözüm bulmaya çabalamaktadır. Örgütlerde beşeri yönün öneminin zamanla artması, sosyal ve siyasal alanda insancıl değerlerin önem kazanması ve uluslararası işletmeciliğin gelişmesi, kültürün yönetim açısından önemini arttırmıştır. Son yıllarda uluslararası ve çok uluslu organizasyonlar, performanslarını arttırabilmek ve pazarda bende varım diyebilmek için gerek faaliyette bulunduğu ortakların, gerek değişik ihtiyaçları olan müşterilerin, gerekse kendi iç müşterilerinin farklı profillerini iyi değerlendirmelidir. Çok kültürlü işgücünü, yeni organizasyonel yapıları yönetmek gibi uluslararası iş süreçlerine bakarsak, ?insan? faktörünün sistemin merkezi olduğunu görmekteyiz. Bu çalışmada kültürün iş ortamına etkisi özellikle takım performansı yönetimi açısından tartışılacak, kültürün boyutlarıyla birlikte değerlendirilecek ve son olarak da nasıl daha etkin ve verimli yönetim modelleri oluşturabileceğimiz tartışılacaktır. Kültürel farklılıkların kaynağında yatan bileşenleri konusunda kabul gören yaklaşımlardan Hofstede'in Kültür Boyutları (Modeli), kültür konusunda dünya çapında gerçekleştirilmiş en iyi araştırmalardan biri olması sebebiyle bu çalışmada dayanak olarak tercih edilmiştir. Bu çalışmanın amacı çalışan kültürünün küreselleşme sürecinde iş performansına etkilerini analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
Nowadays world become a village with effect of globalization and goes on its rapid interaction among cultures. Cultural differences continue to effect strongly on business environment especially communication of employees who work in same company. Now, more than ever, the world economic community is needing to understand indigenous practices, local values and cultural dimensions. Companies may stand and keep their international compatitiveness only if they understand other cultures. Todays increasing competition conditions force companies to analyze not only other countries? economic and political systems but also their cultural and social systems. On the other side, performance evaluation is one of the important processes needed in measuring the effectiveness of an organization. If evaluation of performance is implemented correctly, it increases participation, confidence and pleasure among employees. Besides, it helps to improve institutional efficiency by enforcing the internal communication. In considering international business processes, the human factor is a vital element of the system, for example, in negotiations, managing multicultural workforces or managing in new international organizational forms. Firms try to have advantage via discovering the cultural differences.This study, in generally, consist two parts as interviewing and theoretical. Theoretical parts includes the concept of culture, features and elements, cultural differences, cultural dimensions of modern culture, the models of cultural differences, the factors which determine the cultural differences. Hofstede Cultural Dimensions Model which is the one of the best worldwide research on culture, is prefered as a contributing in this paper. The aim of this paper is to analyze the dimensions of Culture and its effects to the international companies in global market with support of literature resources and by analysing the interviews with the high position representatives of international companies.