Sömürgecilik sorunu ışığında İrlanda: ?Azizler ve Alimler?
Ireland in terms of colonial discourse: ?Saints and Scholars?
  1. Tez No: 262161
  2. Yazar: BURCU ARARGÜÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İngiliz imparatorluğunun genişlemesinin en önemli yollarından biri olansömürgeciliğin etkisi günümüzde bile bir zamanlar bu ülke ile böyle bir bağı olanülkelerin politikalarında hissedilmektedir. Çalışmamızın odağındaki İrlanda Sorunuçalışmada bu bağlamda irdelenmektedir Böylelikle İngiltere ile İrlanda arasında yaşanansorunların bu iki ülke arasındaki ilk sömürge ilişkileriyle birlikte başladığı iddia edilir.Neo-Marksist bir yazar olan Terry Eagleton çalışmalarında kendisini İrlanda Sorunu'naadamıştır. Böylece tek romanı olan Azizler ve Alimler'de güdümlü bir yazar olarak busorunla ilgili kişisel görüşlerini, yapıtındaki başkişileri aracılığıyla dile getirmektedir kibu görüş Marksizm'in sömürgeciliğe bakış açısını anımsatır.Bu tez çalışmasının birinci bölümü emperyal hegemonya kurmanın yolu olaraksömürgeciliğin tanımını ve çeşitli türlerini irdelemektedir. İkinci bölüm İrlandaSorunu'na kısaca değinerek bunun İngiltere ve İrlanda arasındaki sömürgecilikilişkisinin doğal bir sonucu olduğunu imlemeye çalışır. Son bölüm ise Eagleton'unİrlanda Sorunu ve genelde sömürgecilik hakkındaki görüşüne yer verdikten sonraAzizler ve Alimler'in yazarın siyasi görüşünü yansıtan ve bu anlamda sömürgecilikbağlamında ele alınması gereken politik bir yapıt olarak değerlendirilmesi gerekliliğivurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The impact of colonialism as the most influential way for British imperialexpansion can still be felt in the politics of many countries which were once associatedwith the English in such a relationship. In this study the Irish Question, the focus of ourresearch, is approached under such a view and thus it is argued that the beginning of thevarious problems experienced between Ireland and England is rooted deeply in the firstcolonial encounter between both countries. The neo-Marxist Terry Eagleton, with avoluminous literary and critical output, has addressed himself to the Irish Question. As apolitically engaged writer, he seems to reflect his personal views on the issue, whichechoes the Marxist notion on colonialism, through his protagonists in his only novelSaints and Scholars.The first chapter of this thesis discusses the various types of colonialism as ameans for defying and establishing imperial hegemony. The second chapter begins witha brief description of the Irish Question and seeks to explain it as the natural outcome ofthe colonial relationship between England and Ireland. The last chapter aims atproviding a short insight into Eagleton?s view on the Irish Question and colonialism ingeneral. Further, in this chapter Saints and Scholars is evaluated as a colonial workreflecting the writer?s view on the Irish Question.