Otomobil kullanıcılarının akaryakıt istasyonu tercihleri üzerine etki eden faktörlerin belirlenmesi ve istanbul ilinde bir pilot araştırma
  1. Tez No: 262181
  2. Yazar: İRFAN AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞEKERKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Akaryakıt istasyonları, akaryakıt satışının gerçekleştirildiği bir dağıtım kanalı unsuruiken; yanal pazarlama perspektifi sayesinde gelişerek, çok fonksiyonlu perakendecibir kimliğe sahip olmuştur. Bu durum ise, otomobil kullanıcılarının istasyon markasıseçim kriterlerinin farklılaşmasına yol açmaktadır.Bu çalışmada, otomobil kullanıcılarının akaryakıt istasyonu tercihleri üzerine etkieden faktörlerin belirlenilmesi için bir model geliştirilmiştir. Araştırma, İstanbul'daki384 otomobil kullanıcısı üzerinde, yüz yüze anket uygulaması ile gerçekleştirilmiştir.Cevaplayıcıların demografik özellikleri ile akaryakıt istasyonu tercihleri arasındaanlamlı ilişkiler bulunmuştur. Çalışmanın sonucunda, istasyon markasıyönetimlerine, sundukları ürün ve hizmetlerle ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The gas stations have been developed through the new look of lateral marketing andbecame the owners of a more multi-functional retailer identity while they were plainretail channel elements where the fuel was sold. This situation gives rise to changesin the gas station brand selections of the car drivers.In this study, a model determining the factors that affect the car drivers? preferencesof gas station brands is developed. The research has been conducted through face-tofacesurvey technique on 384 car drivers in Istanbul. The results displayedstatistically significant relations between the respondents? demographiccharacteristics and gas station preferences. The study ends with recommendations forgas station brand managers about the products and services they provide.