Eğitim transferini etkileyen faktörler ve bir araştırma
The factors effecting the transfer of training and a research
  1. Tez No: 262180
  2. Yazar: DENİZ EMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE TÜZÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Yirminci yüzyılın sonlarına kadar egitim denildiginde ?okul egitimi? kavramıdısında akla pek fazla bir sey gelmemekteydi. Fakat yirminci yüzyılın sonlarınadogru sermayenin özgürlesmesiyle beraber isletmeler hızla çok uluslu yapılarabürünmeye baslamıslar ve gelismislerdir. Artan rekabet ortamıyla birlikte isletmelerarasındaki ufak farklılıklar olumlu veya olumsuz büyük sonuçlara yol açmaktaydı.işte bu ortamda egitim kavramı isletme literatürüne de giris yapmıs ve pek çokisletme fark yaratmak ve daha kaliteli hizmet sunmak için egitime basvurmustur.Süreç zamanla geliserek egitim içerikleri sekillenmis ve isletmelerin bu egitimlerdenbekledigi faydalar daha da artmıstır. Bunun sonucunda literatürde ?egitim transferi?olarak adlandırılan kavram karsımıza çıkmaya baslamıs ve egitimin döngüsel önemiüzerinde durulmustur.işletmeler isgörenlerine büyük yatırımlarda bulunup, egitimler aldırırken, buegitimlerin ne kadarının ise yansıdıgı gittikçe önem kazanmıstı. Zaman ve parasalaçıdan bu maliyetin getirisi üzerinde günümüzde sıklıkla durulmaya baslanmıstır.Bu çalısmanın amacı ise; genel olarak egitim transferinde örgüt iklimi kavramınınetkisini ve transfer sürecinde etkisi olabilecek diger unsurları ortaya çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
When education is mentioned till the end of twentieth century, nothing much exceptthe term ?school education? can be thought of. But through the end of the twentiethcentury, with the help of capital?s liberation , companies rapidly started to change tomulti national units and developed. By means of the increasing competitive platform,little differences between the companies were leading to positive or negative greatresults. At that point, the term training began to enter business administrationliterature and many companies have applied training in order to create difference andpresent more qualified.This process developed gradually and formed as training content so the caompanies?advantages excepted from these training increased more. Thus the term named in theliterature as ?tranfer of training? has started to be mentioned and training?s cyclingimportance have become more important.While the companies invested great amounts for their employees training, how muchof this training helped them in their work became more important. From the point oftime and finance the gain of this cost has been often taken into consideration.The aim of this study is; to introduce the effect of the transfer climate in trainingtransfer generally and the other elements that can influentional in transfer process.