Küreselleşmenin uluslararası sermaye hareketleri üzerine etkileri; gelişmekte olan ekonomilerin konumu
- Tez No: 262185
- Danışmanlar: PROF. DR. KEREM ALKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Küreselleşme olgusu, hayatın her alanını etkileyen dinamik, çok boyutlu ve karmaşıkbir süreçtir. Küreselleşme süreciyle birlikte, bir önceki yüzyılda dünya ekonomisinde yaşananen önemli gelişmelerden birisi, hiç şüphesiz sermayenin küreselleşmesidir. Dünya genelindekendini hissettiren küreselleşme süreci ile birlikte ortaya çıkan; gelişmekte olan ekonomilerinkalkınmalarını gerçekleştirebilmek için dış finansal kaynaklara duydukları gereksinim,gelişmiş ekonomilerin kendi yatırımlarını daha karlı yatırım alanlarında değerle ndirmeistekleri ve finansal serbestleşmeye yönelik politikaların genel olarak benimsenmesi gibigelişmeler uluslararası sermaye akımlarının hız kazanarak önemli boyutlara ulaşmasına nedenolmuştur. Böylesi bir ortamda; bir ülkede yaşanan gelişmeler, diğer ülkeleri de etkisi altınaalmaya başlamıştır. Dolayısıyla finansal küreselleşme ve onun beraberinde gelen finansalserbestleşme politikaları, birçok ekonomide krizlerin yaşanmasına neden olmuştur.Bu çalışmada, küreselleşme süreciyle birlikte hızlanan uluslararası sermayehareketlerinin gelişmekte olan ekonomiler üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Concept of Globalization is a process that is dynamic, multi dimensional, complex and itis affecting all parts of the life. In accordance with the Globalization process, one of the mostimportant developments about the world economy in the last century was the globalization ofcapital. Factors such as demand of developing economies to foreign financial sources in orderto performing development, desire of developed economies to use their sources in moreprofitable areas and acceptance of policies of financial freedom that have appeared as a resultof world wide globalization process have caused international capital to be significant. In sucha situation, events in a country have started to affect other countries. So, financialglobalization and policies of freedom as a result of financial globalization caused crisis inmany countries.At that study, we examined effects of mobilization of capital, becoming significant byglobalization process, on developing countries.