Kontrbas repertuvarında uyarlamaların yeri ve önemi
The importance of transcriptions in double bass repertoire
  1. Tez No: 262200
  2. Yazar: TEKİN OKCEBE
  3. Danışmanlar: DOÇ. CEYDA UZGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada Kontrbas repertuvarına uygulanmış uyarlamaların bir kısmına değinilmiş, belli çerçevelerde analizleri karşılaştırmalı olarak yapılmış ve uyarlamaların enstrüman, tarihi ve kontrbas bestecileri üzerindeki etkileri kapsamlı olarak incelenmiştir.Çalışmaya kontrbasın özet bir tarihçesi ile başlanmış, ardından enstrümanın genel yapısına değinilmiş, bu bağlamda arşe stilleri, çalma teknikleri ve orkestra içindeki kontrbas kısaca analiz edilmiştir. Bu noktada yine orkestra ve solo repertuvaarın farkları ortaya konmuş, hızlı pasajlar, bağlı cümleler, çift sesler, flajole kullanımı ve pizzicato kullanımı karşılaştırmalı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis some of the transcriptions in double bass repertoire have been analyzed and compared. Their effects on the instrument, the history of the instrument and the composers have been researched.The study starts with a short historical overlook and information about the physical structure and capacity of the double bass, then the bowing styles, playing techniques and fingering have been examined. The difference between the orchestral and solo repertoire has been pointed out. The flageolet, pizzicato, double stops, quick passages and the binding techniques are also analyzed.