Küresel lojistik performans indeksi: Mersin'de faaliyet gösteren lojistik firmalarının sektörel performanslarının incelenmesi
Global logistics performance indeks: The analysis of sectoral performances of logistics firms which function in Mersin
  1. Tez No: 262224
  2. Yazar: TUĞBA ENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Ülkemizde lojistik sektörü son yıllarda hızlı bir gelişme gösteren dinamik bir sektördür. Türkiye, coğrafi olarak Orta Doğu, Türk Cumhuriyetleri ve Avrupa arasında bir aktarma merkezi oluşturmasından kaynaklanan avantajlı konumu ile bir lojistik üs olma yolunda hızlı adımlarla ilerlemektedir.Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde lojistik kavramı incelenmiş ve lojistiğin tarihsel süreç içindeki gelişimi ele alınmıştır. İkinci bölümde Dünya'da ve Türkiye'de lojistik sektörünün gelişimi, dış kaynak kullanımı ve Dünya Bankası tarafından geliştirilen Lojistik Performans İndeksi konuları üzerinde durulmuştur. Son bölüm olan uygulama aşamasında ise; Mersin ilinde faaliyet gösteren 65 lojistik firması ile bir anket çalışması yapılmıştır. Bu çalışmada, firmaların lojistik altyapı olanaklarının (araç sayıları, depolama kapasiteleri & stok takip sistemleri), sipariş süreçlerinin, lojistik yönetim faaliyetlerinin, fiziksel & teknolojik altyapılarının ve gümrük mevzuat & işlemlerinin lojistik performanslarını etkileyip-etkilemediği incelenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, Mersin'de faaliyet gösteren lojistik firmalarının performans ortalaması, Dünya Bankası'nın 2010 yılında yayınlanan raporunda yer alan ülkemizin lojistik performans indeksinin üzerindedir.
Özet (Çeviri)
Logistics is a dynamic sector in Turkey and it has made progress in recent years. Turkey, being adventageously positioned between Middle East, Turkic Nations and Europe, serves as a transfer center between these regions; which is why many authorities claim it will, or already has become a logistics base.This thesis has been formed by three chapters. At the first chapter the concept of logistics was examined and the history of the development of logistics was studied. In the second; development of logistics sector in Turkey and all over the World and outsourcing in logistics activities were analyzed. As it is the applied example of this thesis, the last chapter covers a survey on 65 companies which function in logistics sector in Mersin Region. In this study, whether logistics infrastructure, tracking and tracing, logistics competence, customs, physical and technological infrastructure are effected firms? logistics performance which function in Mersin. The results of the analysis show that the logistics performance average of the firms in Mersin are above the Turkey?s logistics performance index which are calculated by World Bank in 2010.