Continuous time counterpart of vector auto regression of term structure dynamics with jump diffusion processes
Vade yapısı dinamiklerinin vektör otoregresyonunun zıplama prosesleriyle sürekli zaman karşılığı
- Tez No: 262332
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TANER YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bono getirilerinin anlaşılması, öngörü yapmak, para ve borç politikaları, türev fiyatlandırması ve yatırım kararları gibi pek çok açıdan önemlidir. Bu konu ile ilgili olan literatürün fazlalığı, pek çok araştırmacının bono getirilerini modellemeyi geliştirmeye dair çabalarına bir ipucu olarak görülebilir. Bu makalede, bu yöndeki gelişmelerden iki tanesi sunulup tartışılmaktadır. Gelişmelerden ilki Ang ve Piazzesi (2003) tarafından, makro değişkenlerin vade yapısı modellerine katılmasının empirik dataya daha çok uyum sagladığıdır. İkinci gelişme ise Das (1998) tarafından durum değişkenleri zıplamalar gösterirken vade yapısı modellerinin daha iyi uyum sağlaması olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The understanding of bond yields is important for several reasons such as forecasting, monetary and debt policies, derivative pricing and investment decisions. The existence of a huge literature on this subject is a clue on how lots of researchers are trying to improve modeling of bond yields. In this paper two of such improvements are presented and discussed. The first improvement to be discussed is by Ang and Piazzesi (2003) who have found out that inclusion of macro variables to the affine term structure models provides a better fit empirically. The second improvement by Das (1998) also provides a better fitting term structure model by modeling the underlying state variable following a jump process.