The relationship between velocity and interest rate in the Cash in Advance Model
Nakit Para Modelinde para dolaşım hızı ve faizin etkisi
  1. Tez No: 262331
  2. Yazar: SEZİN SARAÇOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DR. NEİL ARNWİNE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma, para dolaşım hızı ve nominal faiz arasındaki uzun dönem ilişkiyi, önerilen Nakit Para modeli çerçevesinde incelemektedir. Uzun dönem analizinde, Nakit Para modelinde denge durumunda bulunan para dolaşım hızı ve faiz arasındaki ilişki regresyon olarak modellenmiştir. Tahmin edilen model, zaman serilerinin durağan olmamasından dolayı, sahte regresyon olarak bulunmuştur. Bu problemi çözmek için, verilerin birinci farkı alınarak regresyon katsayıları tahmin edilmiştir. Birinci fark almanın dezavantajları göz önünde bulundurulduğunda, `Fully Modified OLS' metodu kullanılarak regresyon sonuçları tahmin edilmiştir. Bu regresyon sonuçlarına göre enflasyonun refah maliyeti hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis considers the long run relationship between velocity of money and nominal interest rate with the proposed Cash in Advance model. In the long run analysis, the steady state relationship between velocity and interest rate in CIA model is modeled as a regression. The regression results by using level data are found to be spurious which is caused by non-stationary series. In order to solve this problem, the first differences of the variables are used in the regression. When the drawbacks of using the first differences are taken into consideration, Fully Modified OLS is preferred as the estimation method to find the long run relationship. According to the estimation results, the welfare cost of inflation is found.