Regional income convergence: An econometric analysis
Bölgesel gelir yakınlaşması: Ekonometrik analiz
- Tez No: 262370
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ÖZÇAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Bilim Dalı: Ekonomik Kalkınma ve Büyüme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Türkiye'deki gelir dağılımı eşitsizliği hem iktisatçıların hem de politikacıların en önemli ilgi alanlarından biri. Bu tez probleme mekansal bir boyuttan yaklaşıyor. Tezin temel iki amacı var. Birinci amaç bölgesel gelirde yakınsama mı yoksa ıraksama mı olduğunu tespit etmek. İkinci amaç ise, Türkiye'deki mekansal otokorelasyon değerini bulmak ve buradan yola çıkarak gelir kutuplarını ortaya çıkarmak. Bu iki temel amaca ek olarak, Kuznets eğrisinin Türkiye için geçerliliği ve bölgesel gelir farkları ile milli ekonomideki büyüme oranları arasında ilişki olup olmadığı da tezin ilgi alanlarıdır. Her iki analiz de il bazında ve bölgesel olmak üzere iki düzeyde gerçekleştirildi. İl bazındaki analizlerde geleneksel 67 il kullanılırken bölgesel analizlerde NUTS düzey 2 bölgeleri kullanıldı. Yakınsama analizleri, mutlak ve şartlı ß-yakınsama, ?-yakınsama metotlarına ek olarak Gini, Atkinson ve Theil gibi eşitsizlik ölçütlerinin zaman içerisindeki gelişimi incelenerek uygulandı. Mekansal otokorelasyon ise Moran's I ve bundan türeyen lokal mekansal bağımlılık değerleri hesaplanarak incelendi. Sonuçlar gösteriyor ki, 1970 ve 2001 yılları arasında ne monotonik yakınsama ne de monotonik ıraksama gerçekleşmemiştir. Eşitsizlik ölçülerinin alt dönem analizlerine göre 1970'den 1986'ya kadar ıraksama 1987'den 2001'e kadar da yakınsama, ya da en azından 1987 değerlerinin muhafaza edildiği, görülmüştür. Mekansal bağımlılık analizlerine göre ise 1970-2001 zaman diliminde illerin ve bölgelerin komşularına daha bağımlı hale geldiği görülmektedir. Ayrıca, lokal mekansal bağımlılık değerleri Türkiye'de gelişmiş ve fakir şehirlerin ülke sathında tesadüfi olarak dağılmadığını ve belli bir şema izlediğin gösteriyor. Buna göre doğu illeri genelde fakir, batı illeri ise genelde zengin olarak nitelendirilebilir. Ancak bu sonuçtan daha önemli olanın ise zaman içerisinde doğudaki fakir ile batıdaki zengin kutupları arasındaki çizginin daha kesin hale gelmesidir.
Özet (Çeviri)
The income inequality in Turkey is one of the major problems of economists as well as politicians. This study aims to approach the problem from a regional perspective. There are two major objectives in this study. The first objective is to determine the level of convergence and/or divergence and the second objective is to determine the spatial autocorrelation and in income clusters in Turkey. In addition to these major objectives, the validity of Kuznets? inverted U hypothesis and the relation between regional income inequality and the growth rate of national economy are also interest areas of this thesis. The analyses are performed at two aggregation levels: provincial and regional. The provincial level analysis considers the 67 conventional provinces, whereas, at the regional level analyses, NUTS Level 2 regions are used. The convergence analysis includes absolute and conditional ß-convergence, the ?-convergence and analyzing the time trend of inequality measures such as Gini, Atkinson and Theil indexes. The spatial autocorrelation analysis includes a global measure of spatial autocorrelation, Moran?s I, and local indicators of spatial association. Results of convergence analysis indicate that neither a monotonic convergence nor a monotonic divergence occurred in between 1970 and 2001. Sub-period analysis of inequality measures revealed that during the first sub-period from 1970 to 1986 there is an increase in regional inequalities, whereas, during the second sub-period from 1987 to 2001, these inequalities have decreased or at least remained close to their 1987 value. The spatial autocorrelation analysis indicated that from 1970 to 2001, the provinces and regions in Turkey became more dependent to their neighbors. Moreover, the local indicators revealed that the poor and rich provinces and regions are not distributed randomly across the country but instead follows a specific pattern. Poor provinces are clustered at the east and rich provinces are clustered at the west. Furthermore, these two major clusters are becoming sharper.