Initial and current museum policies of İstanbul Archaeology Museum
İstanbul Arkeoloji Müzesi'nin ilk ve bugünkü müze politikaları
- Tez No: 262371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL GÜÇHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Müzecilik, Tarih, Archeology, Museology, History
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Osmanlı İmparatorluğunun ekonomik ve politik açıdan zor durumda olduğu bir dönemde batılılaşma hamlesinin neticesinde kurulan Müze-i Hümayun, bugünküİstanbul Arkeoloji Müzesi Osmanlı devletinin ilk müzesidir. Müze, iç ve dış politikaaçısından farklı çağrışımlar yapmakla birlikte, bir taraftan devletin modernleştiğini gösterirken ,öte yandan Osmanlı devletinin sınırları içindeki eski eserlere sahip çıkabilen egemen ve güçlü bir devlet olduğunu ilan etmektedir. Devletin ekonomik ve politik konularla ilgili tavırları değişlikleri Müze'nin koleksiyonuna ve müze ile ilgili uygulamalara da yansımıştır. Osman Hamdi Bey döneminin sona ermesiyle Müze binaları bugünkü haline kavuşmuştur. İmparatorluk yıkıldıktan sonra da uzun sure yürürlükte kalacak olan eski eserleri koruma kanunları bu dönemde şekillenmiştir.Bu yüzden, Müze'nin kuruluş dönemi, Osman Hamdi Bey döneminin sonuna kadar süreyi ve süreci kapsayacak şekilde ele alınarak, devletin eski eserlerle ilgili politikaları ve müze ile ilgili uygulamaları ortaya konulmaktadır.2000'li yıllardan sonra, modern Türkiye, yine batıya adaptasyon gayretleri içinde diğer pek çok alandaki değişiklerin yanı sıra, kültür alanında da bazı değişiklikleri benimsemiştir. Buna göre, devletin kültür üzerindeki rolünün belirleyici değil, düzenleyici olması yönünde değişiklikler gündeme gelmiştir. AKP'nin (Adalet ve Kalkınma Partisi) iktidara gelmesiyle birlikte IAM'nin yönetim yapısı ve finansman konularını da ilgilendiren değişiklikler ve düzenlemeler uygulamaya konulmuştur. Bu kapsamda bugün Müze'de yaşanan değişim süreci ele alınmaktadır. Böylelikle Müze'nin kurulduğu dönemde ve bugün, devlet için ve halk için ne ifade ettiği
Özet (Çeviri)
Founded in efforts of Westernization, in the most difficult times of the Empire politically and economically, Istanbul Archaeological Museum (IAM) was the first museum of the Ottoman Empire. As an imperial museum, IAM had different connotations for the West and the public, implying sovereignty of the state over the historical artifacts in its territory as well as underscoring `being modern? through the collections. As the state?s policy, regarding economic and political issues, both domestic and international changed, so did the collection and regulations of the museum. With the ending era of Osman Hamdi Bey, the museum had taken its current form in respect of museum premises and strict regulations on historical artifacts which were going to be in practice for long time even after the end of the Empire, had been enacted. Therefore, the process between the establishment of IAM in a time when there was not even a well constituted policy on cultural issues and the ending of the era of Osman Hamdi Bey is aimed to be studied with references to the State?s practices in respect of historical artifacts and implementations on IAM, whereby the museum policies of the time are aimed to be propounded.After the millennium, modern Turkey, in efforts of harmonization process to the EU, has faced certain changes in the perception of the role of the state in culture area, which has been under the strict authority of the state. According to this, Turkey has adopted an approach, which suggests that the state should assume a regulative, not determinative, role in respect of culture policies. Upon the accession to power of AKP (Justice and Development Party), several amendments to the legal framework were introduced as well as the enactment of several new regulations. IAM has been experiencing some changes accordingly in administrative issues and a new approach to the museum?s policy has been adopted. In this context, initial and current role of the museum for the state and people aimed to be studied.