The effect of human capital on economic growth: The case of Turkey 1960-2005
Beşeri sermayenin büyümeye etkisi: Türkiye örneği 1960-2005
  1. Tez No: 262375
  2. Yazar: AYŞE SEVENCAN AKCABELEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDİT İNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
1950'lerin sonlarından itibaren büyüme teorisi ekonomik ilerlemenin birbelirleyicisi olarak beşeri sermaye üzerinde odaklanmaya başlamıştır. Bu tez içsel ve dışsalbüyüme teorilerini Türkiye'nin 1960-2005 dönemi ekonomik büyümesi bağlamındaampirik olarak değerlendirmektedir. Bu dönemde Türkiye'nin işçi başına reel gayri safiyurtiçi hasılası yılda ortalama yüzde 3.05 oranında büyümüştür. Basit bir büyümemuhasebesi hesabına göre, bu dönemdeki büyümenin yüzde 44'ü işçi başına düşen fizikisermayedeki büyümeden, yüzde 15'i ise beşeri sermayedeki büyümedenkaynaklanmaktadır. Fiziki ve beşeri sermayedeki değişimle açıklanamayan büyüme olarakda yorumlanabilen toplam faktör verimliliğinin payı ise yüzde 40'dır. Zaman serisianalizinde beşeri sermaye için iki ölçüm kullanılmıştır: eğitim ve sağlık. Eğitim geçmişyıllardaki okullaşma oranları (lise ve üniversite) sağlık ise ortalama yaşam beklentisi ileölçülmüştür. Ekonometrik analizde ARDL metodu kullanılmış, modeller Johansen veJuselius Kointegrasyon tekniğiyle de test edilmiştir. Dışsal modelde lise eğitiminin uzundönem elastikiyetinin üniversite eğitiminden yüksek olması Türkiye'nin teknolojiyi icatetmektense uyarlayan bir ülke olduğunun bir göstergesidir. Üniversite eğitimi de ekonomikbüyümeyi pozitif ve anlamlı olarak etkilemektedir. Üniversite eğitiminin içsel modeldedaha yüksek bir paya sahip olması teknolojik gelişmede ileri düzeyde becerioluşturulmasının önemine işaret eder. Ampirik çalışmada, sağlık Türkiye'nin ekonomikkalkınmasında anlamlı bir belirleyen olarak görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Starting with the late 1950s, the theory of economic growth began focusing on therole of human capital as a determinant of economic development. This thesis examines theexogenous and endogenous theories of growth in relation to the economic growthperformance of Turkey between the years 1960 and 2005. During this period, the real GDPper worker in Turkey grew on average by 3.05 percent per annum. A simple growthaccounting exercise indicates that 44 percent of this growth in output was due to anincrease in physical capital and 15 percent in human capital. The share of TFP, on the otherhand, which can also be interpreted as the change in output that cannot be explained bychanges in physical and human capital, was 40 percent. The time series analysis in thisthesis uses two human capital proxies, namely education and health. Education is measuredas lagged high school and university enrollment ratios and health is proxied by the averagelife expectancy at birth. The econometric analysis uses ARDL methodology and therobustness check of the coefficient estimates are done via Johansen and Juselius technique.High school education has higher long-run elasticity than university level education in theexogenous model, supporting the fact that Turkey is a technology adopting country ratherthan an innovator. University education also significantly and positively affects economicgrowth and has a higher share in the endogenous model, pointing out the importance ofadvanced skill formation in technological progress. In the empirical analysis, health wasnot found to be a significant determinant of the economic development of Turkey.