Turkey's solar energy market study and potential economic benefits
Türkiye'nin güneş enerji pazarı ve potansiyel ekonomik etkileri
- Tez No: 262376
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER EĞRİCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Enerji, özellikle elektirik enerjisi tüketimi ekonomik gelişmenin temel aracıdır. Türkiye'de elektirik üretimi kömür, linyit, doğalgaz, petrol, hidrolik ve jeotermal kaynaklı santraller aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Türkiye; sınırlı petrol ve doğalgaz kaynaklarına sahip olmasına karşın güneş enerji kaynağı açısından zengindir. Güneş enerjisi, sadece Türkiye için değil Dünya için de sonsuz ve anahtar enerji kaynağı olarak kabul edilmektedir. Bu sebeple, sürdürülebilir ekonomik büyüme için güneş enerjisi teknolojilerindeki ve kullanımındaki gelişmeler hayati önem arzetmektedir. Bu çalışmanın amacı; Türkiye'de elektirik üretimindeki güneş enerjisi pazarını, yasal düzenlemeleri, ekonomiye ve işgücüne etkisini analiz etmektir. Bu çalışmada; Türkiye'nin güneş enerji potansiyeli, enerji politikalarında destekleme ve fiyatlandırma mekanizmalarının etkisi ile araştırma ve geliştirme çalışmaları ve desteklerinin yıllar içerisindeki gelişimi ve işgücüne yapacağı etki değerlendirilmektedir. İlk bölümde; Dünya'daki elektirik üretimindeki güneş enerjisi teknolojileri ve pazarındaki gelişmeler ve ekonomik etkileri değerlendirilmektedir. Yasal düzenlemelerin ve güneş enerjisine uygulanan desteklerin, araştırma ve geliştirmeye ayrılan kaynakların etkisi incelenmektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, Türkiye'de ki elektirik üretimindeki güneş enerjisi pazarı ve yasal düzenlemelerin etkileri, sektördeki önemli oyuncular ile yapılan derinlemesine görüşmelerle analiz edilmektedir. Kamu kurumları, üniversiteler ve özel sektörde ilgili kuruluşlar ile anket çalışması yapılmış, enerji alanında ve özelde güneş enerjisi alanında araştırma ve geliştirme bütçeleri yıllar bazında tespit edilmiş ve Dünya'daki bu alandaki önemli ülkelerin göstergeleri ile karşılaştırmalı değerlendirilmiştir. Sürüdürülebilir kalkınma ve güneş enerjisinin ilişkisini göstermek için istihdama olası katkısı literatürdeki çalışmalar baz alınarak hesaplanmıştır. Bulgularımıza göre; Türkiye'de güneş enerjisi; yasal destekleme mekanizmaları ve araştırma-geliştirme fonlarının arttırılması ile enerji talebinin temel kaynağı olacak ve yüksek istihdam sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Energy -especially electricity- consumption is considered a prime agent in economic development. Electricity is mainly produced by thermal power plants via coal, lignite, natural gas, fuel oil and geothermal energy, hydro power plants in Turkey. Turkey has no sufficient large oil and gas reserves but has a considerably high level of solar energy resources. Solar energy is considered a key energy source for the future, not only for Turkey, but also for the world. For these reasons, the development and use of solar energy technologies are increasingly becoming vital for sustainable economic development. The objective in doing this study is to investigate the solar energy market in electricity production and legislations and to analyze economic and employment impacts of the solar energy industry in Turkey. In this concept, the solar energy potential of Turkey, the energy politics and related incentive, pricing and trade mechanisms, research and development studies and funds, employment impacts for development of solar energy in the electricity production are investigated in this study. In the first phase, development of solar energy technology and market and the effects of economic development in the world has been discussed. The impacts of regularity framework and government incentives for solar technologies and allocated budgets of research and development for solar energy technology in the world has been examined. In the second phase, the structure of power market and regularity framework, relevant solar energy pioneers and projects in Turkey have been analyzed with depth interview of main stakeholders. Energy and specially solar related research development budgets data of Turkey within the years has been collected from governmental agencies, universities and companies with survey study, which has been evaluated by indicators of world?s primary countries. The possible employment impacts of solar technology has been estimated, hence the intimate connection between solar energy and sustainable development. As a result; solar energy in Turkey would be the primary source of energy demand and would have big employment effects on the economics. This can only be achieved with the support of governmental feed-in tariff policies of solar energy and by increasing research-developments funds.