Regional economic integration and globalization
Bölgesel ekonomik entegrasyon ve küreselleşme
  1. Tez No: 262374
  2. Yazar: HATİCE KERRA GELDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VURAL FUAT SAVAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
GATT/WTO sistemi temel prensip olarak ayrımsızlık ilkesi üzerine kurulmuştur. Fakat, bu temel ilkenin yanında birçok istisnai durum da çeşitli düzenlemeler ile sisteme kazandırılmıştır. Bu istinai durumlardan en önemlilerinden biri Bölgesel Entegrasyon Anlaşmalarıdır. Bu anlaşmalar üye ülkeler için ticari liberalleşme getirirken, üye olmayan ülkelere karşı ayrımcılık yapılmasına neden olur. Bu durum bölgesel ekonomik entegrasyon ve küreselleşme arasındaki uyumun sorgulanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle, hem küreselleşmenin hem de bölgesel entegrasyonun tarihi ve bölgesel entegrasyona başvurmanın temel amaçları incelenecektir. Bu analiz bu anlaşmaların üye olan ve olmayan ülkeler üzerindeki etkileri ile çok taraflı ticaret sistemi üzerindeki etkilerin incelenmesi ile desteklenecektir. Çekim modelini temel alan ampirik analiz ile de EU, NAFTA, MERCOSUR ve AFTA'nın iki taraflı ticaret akımları üzerindeki etkileri 1980-2008 dönemi için ölçülecektir.Bölgesel entegrasyonun tarihsel gelişim süreci ve bu anlaşmalara ilişkin değerlendirmeler, söz konusu kavramın Dünya Ticaret Örgütü'nün kurulmasından sonra daha önemli hale geldiğini göstermektedir. Ayrıca, bu anlaşmaların arkasındaki temel amaçlar sadece ekonomik sebeplere dayalı değildir. Politik sebepler ve GATT/WTO sisteminin yetersiz yönetimi de bölgesel entegrasyon sürecine katkıda bulunmaktadır. Üye ülkeler arasıdaki farklılıklar bölgesel grup içinde problemlere sebep olurken, üye olmayan ülkeler artan dış koruma nedeniyle zarar görür hale gelmektedir. Ampirik analiz ise bölgesel entegrasyon anlaşmalarının üye olan ve olmayan ülkeler üzerindeki ticaret etkilerinin her anlaşma için önemli ölçüde değiştiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The GATT/WTO system has been founded on the fundamental principle of non-discrimation. However, the system has also allowed exceptional cases to this principle through several arrangements. The leading examples of these cases are Regional Integration Agreements (RIAs). While RIAs imply liberalization for member countries, they imply discrimination for non-member countries. This situation has caused to question the compatibility of regional economic integration and globalization. To this end, the history of both regional integration and globalization and the main motives for the formation of RIAs will be studied. This analysis will be further supplemented by the study of the effects of these agreements on member and non-member countries, as well as on the multilateral trading system. Moreover, through an empirical analysis that derive from the gravity model, the effects of the EU , NAFTA, MERCOSUR and AFTA on bilateral trade flows will be analyzed for the period of 1980-2008.The historical development of regional integration and the related evaluation of RIAs suggest that this phenomenon has gained its importance after the establishment of the WTO. The motives for the formation of RIAs, on the other hand, are not limited to the economic concerns only. Both political considerations and the inefficient regulation of the GATT/WTO system also contribute to the process of regional integration. While discrepancies among the member countries result in internal problems for the regional group, non-member countries are likely to suffer from the increased external protection. The empirical analysis, on the other hand, suggests that trade effects of RIAs on members and non-members differ significanlty for each RIA.