İlköğretim öğrencilerinin zorba davranış eğilimlerine yönelik bir inceleme
A research on bullying behavior tendencies of primary school students
- Tez No: 262398
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma ilköğretim 6., 7. ve 8. sınıflarında okuyan öğrencilerin zorbalık eğilimlerinin çeşitli değişkenler açısından (sınıf, cinsiyet, anne ve baba mesleği, anne ve babanın eğitim düzeyi, ekonomik düzey, ailedeki birey sayısı) farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın örneklemi İstanbul İli Anadolu yakası Tuzla ilçesinde bulunan resmi ilköğretim okullarında okuyan öğrenciler ile sınırlı tutulmuştur. Bu kapsamda küme örnekleme tekniğiyle 4 resmi ilköğretim okulundan 309 öğrenci alınmıştır.Araştırmada ölçme aracı olarak araştırmacı kişisel bilgi formu ve Zorbalık Davranış Eğilimleri ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS istatistik programı ile çözümlenmiştir. Verilerin analizinde, yüzde ve frekans değerleri ile t-testi sonuçları, tek yönlü varyans analizi sonuçları ve Scheffe sonuçlarına dayalı olarak yorumlanmıştır.Elde edilen bulgulara göre ilköğretim öğrencilerinin zorbalık davranış eğiliminin cinsiyete göre farklılaştığı görülmüş, aritmetik ortalamaları arasındaki fark Duygu Zorbalığı Boyutu dışındaki diğer alt boyutlarda istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur. Babalarının meslek gruplarına göre ZDEÖ toplam puanları ve alt boyutlarının tümünün puanlarının aritmetik ortalamaları arasındaki fark istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur. Babalarının eğitim durumlarına göre ZDEÖ toplam puanları ve alt boyutlarının tümünün puanlarının aritmetik ortalamaları arasındaki fark istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur. Annelerinin eğitim durumlarına göre aritmetik ortalamaları arasındaki fark fiziksel zorbalık boyutu ve eğlence amaçlı zorbalık alt boyutlarında istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur. İlköğretim öğrencilerinin devam ettikleri okulların ZDEÖ toplam puanları ve alt boyutlarının tümünün puanlarının aritmetik ortalamaları arasındaki fark istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research has been made to define if there are differences in bullying behavior tendencies depend on several variables such as grade, gender, parent?s social, occupational, economical and educational status, number of family members, etc. and in 6th, 7th and 8th grade students and examine bullying behaviors in school life towards students? views.Research sample is limited to current students of public schools in Tuzla, Istanbul. Within this context 309 students from 4 public schools have been selected by cluster sampling technique.According to the findings it is understood that middle year students? bullying behavior tendencies show variety depend on gender, difference between arithmetic mean in sub dimensions is statistically significant except Emotional Bullying Dimension.According to fathers? occupational group, it is understood that the difference between BBTS (Bullying Behavior Tendency Scale) total points and the arithmetic means of the all points of the sub dimensions is statically significant. According to fathers? educational status, it is understood that the difference between BBTS total points and the arithmetic means of the all points of the sub dimensions is statically significant. According to mothers? educational status, it is understood that the difference between the arithmetic means of Physical Bullying and Entertainment Oriented Bullying sub dimensions is statically significant. It is understood that the difference between BBTS total points of the primary schools and the arithmetic means of the all points of the sub dimensions is statically significant.