Tüketicilerin kurumsal sosyal sorumluluk yürüten işletmelere karşı tutumları ve GSM sektörü üzerine bir araştırma
The perceptions of consumers towards the companies that are heavily applying coroporate social responsibility in their activities
  1. Tez No: 262419
  2. Yazar: GÖKÇE AKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Dinamik rekabet koşullarında yüksek kalite ve düşük maliyet ile sadece kâr odaklı faaliyetlerini gerçekleştiren işletmelerin başarı şansı düşmektedir. Bu nedenle iş yaşamındaki gelişmeler işletmelerin ekonomik sorumluluklarının yanında sosyal sorumluluklarını da gerçekleştirmesini gerekli kılmaktadır. Topluma faydalı, çevreye duyarlı, etik davranan ve yasalara uyan işletmelerin tüm paydaşlarına karşı kurumsal sosyal sorumluluklarını yerine getirmesi sonucunda KSS gün geçtikçe işletmelerin finansal performanslarından satışlarına kadar tüm faaliyetlerine etki eden önemli bir kavram olmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, işletmelerin paydaşlardan olan tüketicilerin kurumsal sosyal sorumluluk uygulamaları yürüten işletmelere karşı tutumlarını araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Organizations that targets only profit with high quality and low cost are decreasing their success chances within dynamic competition rules. Therefore, the progression in the business world is forcing organizations to adopt coorporate social responsibility along with economical responsibilities. As a result of public beneficial, considerate with environment, ethical and lawful organizations fulfilling their coorporate social responsibilities for their shareholders, CSR has become a concept that affects even financial performances of an organization.In this thesis, the perceptions of consumers towards the companies that are heavily applying coroporate social responsibility in their activities.