Dönüşümcü liderliğin psikolojik güçlendirme ve örgütsel bağlılık üzerindeki etkilerini belirlemeye yönelik bir araştırma
A research aiming to determine the effects of transformational leadership on psychological empowerment and organizational commitment
- Tez No: 262420
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL PEKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Dönüşümcü liderlik, psikolojik güçlendirme ve örgütsel bağlılık üzerine yapılan teorik çalışma ve araştırma sonuçları bu kavramların işletmeler için ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Bu nedenle bu araştırmada dönüşümcü liderliğin psikolojik güçlendirme ve örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi ile psikolojik güçlendirmenin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinin belirlenmesi hedeflenmektedir. Özel bir bankanın müşteri ilişkileri bölümünde faaliyet gösteren çalışanlar üzerinde gerçekleştirilen bu araştırma sonucunda dönüşümcü liderliğin psikolojik güçlendirme üzerinde pozitif yönde ve anlamlı düzeyde etkili olduğu görülmüş, ancak örgütsel bağlılık üzerinde anlamlı düzeyde bir etkisine rastlanmamıştır. Bununla birlikte psikolojik güçlendirmenin örgütsel bağlılık üzerinde pozitif yönde ve anlamlı düzeyde etkili olduğu soncuna varılmıştır. İşletmeler açısından önemli kavram ve uygulamalar olan dönüşümcü liderlik, psikolojik güçlendirme ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiler ve bu kavram ve uygulamaların araştırmanın gerçekleştirildiği birim açısından önemi araştırmanın sonuçları ile birlikte ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The theoretical studies and research results shows the importance of transformational leadership, psychological empowerment and organizational commitment for organizations. Therefore, in this research it is aimed to determine the effects of transformational leadership on psychological empowerment and organizational commitment as well as determining the effect of psychological empowerment on organizational commitment. Based on the data collected from CRM department employees of a private-owned bank, it is found that transformational leadership has positive significant effects on psychological empowerment while it has no significant effect on organizational commitment. Findings also showed that psychological empowerment has positive and significant effect on organizational commitment. The relationships between transformational leadership, psychological empowerment and organizational commitment as important concepts and applications for organizations and the importance of the results for this organization will be discussed along with research findings.