Enflasyon hedeflemesi ve Türkiye deneyimi
Inflation targeting and Turkish experience
- Tez No: 262418
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAHİDE AYYILDIZ ONARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Enflasyon hedeflemesi özellikle son yirmi yıl içerisinde makroekonomi literatüründe adından sıkça söz ettiren bir para politikası rejimi olarak ortaya çıkmıştır. İlk olarak 1990 yılında Y. Zelanda'da resmi olarak uygulamaya konulan rejim, öncelikle gelişmiş ülkeler tarafından başarı ile uygulanmış daha sonra da gelişmekte olan ülkeler tarafından giderek daha çok benimsenen bir seçenek haline gelmiştir.Enflasyon hedeflemesi için öncelikle enflasyon oranlarının belirli bir seviyenin altına çekilmesi şartı öngörülmüş, Türkiye'de bu aşamadan, özellikle 2000-2001 finansal krizleri sonrasında geçerek; 2002 yılında örtülü enflasyon hedeflemesine geçmiştir. Enflasyonun üstü kapalı bir şekilde hedeflenmesi açık hedefleme öncesi karşılaşılabilecek güçlüklerin görülmesi adına önemli bir deneyim olmuştur.Türkiye açık enflasyon hedeflemesine başladığı 2006 yılına kadar enflasyonla mücadelede ciddi bir başarı yakalayarak; enflasyon oranlarının tek haneli rakamlara düşmesini sağlamıştır. 2006 yılından itibaren açık enflasyon hedeflemesi yapan Türkiye, 3 yıllık bütçe programları doğrultusunda mevcut yıl ve iki yıl ileriye yönelik enflasyon öngörüleri ile enflasyonist beklentileri yönlendirmeyi amaçlamaktadır.Bu tez çalışmasının temel amacı, kısa süreli enflasyon hedeflemesi deneyimi içerisinde, enflasyon hedeflemesinin Türkiye'de enflasyonla mücadelede performans başarısını değerlendirmek ve bu doğrultuda enflasyonla mücadele adına gelecek dönemlere ışık tutmaktadır. Çalışmada öncelikle makroekonomi literatüründeki enflasyon teorileri farklı iktisat ekolleri için incelenmiş; daha sonrasında Türkiye deneyimine ışık tutması muhtemel gelişmiş ve gelişmekte olan ülke deneyimleri açıklanmıştır. Sonrasında ise enflasyon hedeflemesinin Türkiye deneyimi üzerine kurulan ekonometrik model örtülü enflasyon hedeflemesinin başladığı 2002 yılı birinci çeyreğinden başlayarak, çeyrek dönemlere ait yıllık verilerle test edilmiştir.Sonuç olarak, enflayon hedeflemesinin dönemsel olarak başarılı olduğu sonucuna varılmış; daha kesin yargılara varılabilmesi için daha uzun dönemli veri setlerinin incelenmesi gerektiğine karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Inflation Targeting has become very popular in the economics literature in the last two decades. It was firstly practiced by New Zealand in 1990 officially, and then adopted by some developed countries successfully, besides turned out to be a popular policy choice for developing countries.Turkey has yet started to implement implicit Inflation Targeting in 2002 after the transition period that treated the wounds of 2000-2001 financial crises. Until the beginning of 2002, Turkey has showed a significant performance to reduce the inflation rates to single digits. Up to now, She has implemented inflation targeting and announced official inflation targets for three years term according to budget programs to manage expectations.The main purpose of this dissertation is to evaluate the contribution of inflation targeting to the struggle with inflation and to give an insight look to the inflation phenomenon in Turkey. Within the study, theories of inflation in the macroeconomics literature have been analyzed and experiences of both developed and devoloping countries have been detailed for lighting the way of Turkish experience.Then in the last section before the conclusion, an econometric model formed to evaluate Turkish experience with Inflation targeting statistically. The model uses quarterly data beginning from the period of 20021Q in which the implicit inflation targeting started.Consequently, it is argued that inflation targeting has made a positive contribution to disinflationary efforts, however, a larger sample of data should be implemented to the model for more statistically significant results.