İşletmelerde sanatın rolü ve yönetimin bir stratejik iletişim aracı olarak sanata bakışı
The role of the arts in the company and corporate view on art as a strategic communication tool
- Tez No: 262426
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ÜLGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
?İşletmelerde Sanatın Rolü ve Yönetimin Bir Stratejik İletişim Aracı Olarak Sanata Bakışı? adlı doktora tezi gelişen kültür ve sanat ortamında eskiden sosyal devletin üstlendiği birçok kültür ve sanat etkinliğinin işletmelerce desteklenmesi, gerçekleştirilmesi, yönetilmesi sürecine eğilmiştir. Tarihsel gelişim içinde kültür ve sanata verilen desteği inceleyen teorik kısım hayırseverlik, sponsorluk kavramlarını tartıştıktan sonra ?Kurumsal Sosyal Sorumluluk? çerçevesinde yer alan kültür ve sanat projelerini tanıtır. Bu etkinliklerin kurumun stratejisiyle uyum halinde olmasının, maddi olmayan varlıkların yönetimi açısından katma değer yaratacağını ileri süren çalışma; bu katma değerin ortaya çıkacağı alanları Dengeli Değerleme Çerçevesi'nin alt boyutları olarak seçer. bu bileşenleri en iyi şekilde uygulamış örneklere de çalışmada yer verilmiştir. Dünya ve Türkiye'de en iyi örneklerin kültür ve sanata katkısı, kültür politikası modellerinde yer alan devletin üstlendiği farklı roller ile de kıyaslanmıştır.Tezin araştırma kısmı İstanbul Kültür Sanat Vakfı devamlı sponsorları üzerine uygulanmış bir çalışmadan oluşmuştur. Çalışmanın ilk bölümünde demografik sorular, ikinci bölümünde destek verilen sanatsal etkinlikler ve sahip olunan portföye, koleksiyona ilişkin açık uçlu sorular yer almaktadır. Bu şekilde örneklem içindeki şirketlerin sanata verdiği destek alanları ve araçları tespit edilmiştir. Anketin üçüncü bölümünde yer alan ve kümeleme analizine tabi tutulan DDÇ alt boyutlarının kültür ve sanatla ilişkisine yönelik geliştirilen ifadeler doğrultusunda Türkiye'de bu alanda işletmelerin ne şekilde gruplaştığını ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Çalışmaya göre sanatın işletmenin itibar ve bilinirlik çalışmalarının ötesinde katkı sağlayabileceği sınanmıştır.
Özet (Çeviri)
The PhD thesis ?The Role of the Arts in the Company and Corporate View on Art as a Strategic Communication Tool? concentrates mainly on corporate support, realization and management of cultural activities which used to be considered a field only the social state was responsible of. The theory incorporates various support types such as philanthropy, sponsorship and corporate social responsibility projects on culture and the arts field. It also discusses the ?value added? of intangible assets and art as an intangible asset in the firm. The framework Balanced Scorecard, as a strategic measurement tool, and the dimensions of these tool is considered as a model for revealing the interrelation between strategic purposes and the arts. The investigation of this relationship continues by examining best practices, worldwide and special examples in Turkey.The empirical study among the major sponsors of Istanbul Foundation for Culture and Arts aims a ?state of the art? investigation with demographic and inventory parts related to the corporate collection and corporate sponsored events. The questionnaire on the dimensions of BSC examines of the alternative models of using art in the firm with the help of a cluster analysis. By this study, art is identified as a strategic tool, useful more than for communication purposes