Boethius'un Consolatio Philosophiae'ında Philosophia anlayışı
Boethius? Concept of Philosophia in Consolatio Philosophiae
- Tez No: 262428
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM DÜRÜŞKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Felsefe, Ancient Linguistics and Cultures, Philosophy
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Latin Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Tezimizde ortaya koymaya çalıştığımız düşüncelerin temelini Boethius'un Consolatio Philosophiae adlı eserinde üç ayrı kişiliğe bürünerek eserin devamlılığını sağlayan ve haksızlığa uğrayarak mahkum edilmiş Boethius'un teselli bulması için bu kişilikleriyle ona yol gösteren Philosophia oluşturmaktadır. Bizim amacımız Boethius'un Philosophia anlayışını ve Philosophia'nın Consolatio Philosophiae'da büründüğü bu üç ayrı kişiliği ortaya koymak olmuştur. Bu amaçla, ilk bölümde philosophia kelimesinin etimolojik analizi yapılmış, ardından Boethius'un Philosophia anlayışını oluşturan felsefi arka plan, Consolatio içindeki Philosophia'nın dilinden dökülen kavramlara paralel olarak açıklanmış; böylece Philosophia karakterinin pagan düşüncesine yakınlığı ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde ise Philosophia'nın Consolatio Philosophiae'daki kederli Boethius karakterini tedavi etmek amacıyla açıkladığı mutluluk ve en yüce iyi, kötülük, ödül, ceza, şans, özgür irade, sonsuzluk, kader ve tanrısal öngörü kavramları ayrıntılı olarak irdelenmiştir. Son olarak, dördüncü bölümde, Philosophia'nın eser içinde kazandığı kişilikler ayrı ayrı incelenmiş, Consolatio'nun ilk kısımlarında bir antikçağ figürü olarak belirmesi, ilerleyen bölümlerde sürgün edilişi sebebiyle kedere boğulan mahkumu işinin ehli bir consolator olarak teselli etmesi ve ardından bu iki kişiliğiyle Boethius'u Tanrı'ya ulaştırmayı amaçlayan Hıristiyan bir kılavuz, bir melek kılığına bürünmesi açıklanmış; böylece Boethius'un kendisine özgü Philosophia anlayışı gözler önüne serilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Philosophia which provides continuity to the work by personifying into three different characters in Boethius? Consolatio Philosophiae andguides unjustly imprisoned Boethius to console him with this three characters, constitutes the essence of our reflections that we strive to expound in this thesis. Our goal is to expose Boethius? concept of Philosophia and to reveal three different characters of Philosophia that is personified in Consolatio Philosophiae. In the first chapter the etymological analysis of philosophia is framed, then philosophical background which Boethius attributes to the character of Philosophia is elucidated in parallel with the conceptions that Boethius articulates in Consolatio. In this way pagan thoughts underlying the character of Philosophia is demonstrated. In the third chapter the conceptions of happiness, the perfect good, malignity, prize, retribution, chance, free will, infinity, fortune and divine providence is explicated which is revealed by Philosophia in Consolatio Philosophiae to remedy grievous Boethius. Finally the characters of Philosophia in the work examined; emergence of philosophia as a figure of antiquity in the first sections of Consolatio, in later sections Philosophia the consolator as a consummate master of its craft which comforts Boethius who is lost in despair and then with its two characters, personifying of Philosophia into a Christian guide, into an angel which intends to conduct Boethius to God. In this way Boethius? concept of Philosophia in his Consolatio Philosophiae is endeavored to bring into sharp relief.