Boethius'ta Trinitas anlayışı
Boethius' Trinitas understanding
- Tez No: 263023
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM DÜRÜŞKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmadaki amacımız, eserleriyle pagan ve skolâstik dünya arasında bir köprü oluşturan son Romalı düşünür Boethius'un, De Trinitate metninden hareketle, Trinitas (Kutsal Üçlü) inancını felsefe ve tanrıbilimi uzlaştırmaya çalışarak belli bir mantık örgüsü içinde tanıtlama girişimine tanık olmaktır. Bu tanıklık, Boethius'un yaşadığı dönemdeki Trinitas anlayışını etkileyen felsefi ve Hıristiyan dini akımların ve bu akımların belli başlı temsilcilerinin bir panoraması sunularak gerçekleştirilmiş ve metinde geçen özgün Latince terimlere özellikle dikkat çekilerek dönemin Hıristiyan tanrıbilim terminolojisinin bir bütünlük içinde gösterilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, our aim is to testify how the last Roman thinker Boethius, bridging between the pagan and scholastic worlds, proved the belief of Trinitas (Trinity) in De Trinitate, in a logical explanation, endeavoring to reconcile the philosophy and theology. Doing this, a panorama of philosophical and Christian currents and their respective pioneers was presented and was intented to represent the whole terminology of Christology, drawing attention especially to peculiar terms in the quoted text.