Ortaçağ düşüncesinde tümeller problemi
Problem of universals in medieval thought
- Tez No: 280052
- Danışmanlar: DOÇ. DR. O. FARUK AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Ortaçağ düşüncesinde tümeller tartışması ?adcı? ve ?gerçekçi? olarak anılan iki geleneksel görüş üzerinden yürütülmüştür. Çalışmamızın temel kaygısı, ortaçağın tamamını kapsayan tümeller tartışmasının incelemekten ziyade, yüksek lisans tezi açısından geniş bir konu olmasından ötürü tartışmayı sınırlamak için, tümeller sorununu bu iki merkezi yaklaşımdan biri olan ?gerçekçi? geleneği tarihselliği içinde incelemektir. Bu yüzden çalışmamız, tümeller tartışmasını özellikle tartışmanın başlangıcındaki gerçekçi görüşlerin ışığında ele almaktadır. Porphyrios'un Isagoge'si, tümeller probleminin ana hatlarıyla biçimlendiği, konu ile ilgili temel sorunları ve terminolojiyi metin olması nedeniyle çalışmamızda merkezi konumdadır. Tartışmayı oluşturan kavramsal örgü, kaynağını kendilerinin fikirlerinde bulduğundan Platon ve Aristoteles felsefelerine değinilmiştir. Nihayetinde Platon, Aristoteles ve Porphyrios düşünceleri bağlamında tümeller tartışmasının öncüleri sayılan Boethius ve Augustinus'un düşünceleri ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout the Medieval thought the problem of universals was argued between two traditions: nominalism and realism. Since the whole discussion concerning the problem of universals is a part of a wider investigation, the aim of this thesis is restricted to investigate the problem from realist point of view rather than nominalist?s. For the reason that the Isagoge of Porphry includes the basic fundamental questions of the discussion of universals, it is widely accepted that Isagoge of Porphry has determined the terminology of the problem of universals. Consequently our main concern is first focused on Isagoge of Porphry. Furthermore, Plato and Aristotle were investigated because of their views which had given contrubutions to the fundamental of the problem of universals. Finally, in light of these data, Boethius? and Augustine?s -who are considered as the pioneers of the problem of universals- understanding of universals were revealed.