İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin kendine saygı ile karar verme stratejileri arasındaki ilişki
Levels of self-esteem and the relation between the decision strategies at primary school 8th grade students
  1. Tez No: 262433
  2. Yazar: YUSUF BAĞLIKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmada ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin kendine saygı ile karar verme stratejileri arasındaki ilişkinin ortaya konması amaçlanmıştır. Çalışma, İstanbul ili Kağıthane ilçesindeki ilköğretim okullarındaki öğrenciler üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın uygulanmasında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel bir dershaneden yardım alınmıştır. Araştırma 115'i erkek, 116'sı kız toplam 231 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Demografik değişkenlerin toplanmasına yönelik Kişisel Bilgi Formu, Kendine Saygı Ölçeği ve Karar Stratejileri Ölçeği kullanılmıştır.Bu araştırmanın sonuçlarıyla Kağıthane ilçesi ilköğretim okullarındaki öğrencilerin kendine saygı ve karar verme stratejilerinin, cinsiyet, yaş, babasının mesleği, annesinin mesleği,anne ve babanın eğitim durumu, oturulan ev, ailenin gelir durumu ve evde kaç kişinin oturduğu değişkenlerine göre farklılığı test edilmiştir. Kendine saygı ve karar verme stratejisi arasındaki ilişki de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research it is aimed to put forward the levels of self-esteem and relation between decision strategies at primary school 8th students. The work has been done on the students of primary schools of Kağıthane which is a district of İstanbul. In the application of the research help has been taken from a specialized school which is depended on the Ministry of National Education. Research has been verified on -115 boys and 116 girls- totaly 231 students. In the research relational search model has been used. Intended for gathering the demographic variables personal data forms, self-esteem scale and decision strategies scales have been used.With the results of this research difference of the primary schools students of Kağıthane district have been tested according to variables of levels of self-esteem and the relation between the decision strategies, sex, age, his/her father?s job, his/her mother?s job, education level of his/her father and mother, house where they live, income of the family and how many people have been living in the house. The levels of self-esteem and the relation between decision strategies has also been searced.