Eski Yunan ve Roma'da oyun ve oyuncaklar
Games and toys in ancient Greece and Rome
- Tez No: 262436
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ABBASOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 391
Özet
Bu yüksek lisans tezinin konusu Eski Yunan ve Roma'da oynanan oyunlar ve oyuncaklardır. Oyunlar arasında tabla oyunları, aşık oyunları, top oyunları ve bunların dışında kalan diğer oyunlar, oyuncaklar başlığı altında ise on beş farklı oyuncak yer almaktadır. Tabla oyunlarının sınıflandırılmasında Britanya Müzesi Tamamlanmamış Tipolojisi esas alınmış ve Katalog kısmında yer alan Perge, Side ve II. Ayasofya Kilisesi'ndeki oyun tablaları dahil edilerek genişletilmiştir. Bu çalışma için 2006 yılında Perge Antik Kenti'nde, Antalya, Alanya ve Side Müzelerinde ve 2007 yılında Ayasofya Müzesi'nde araştırmalar gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this master thesis is games and toys played in Ancient Greece and Rome. Among the games are board games, knucklebone games, ball games and other games. Fifteen different toys are enlisted and discussed under the heading of toys. Our categorization of board games is based on `A Britisih Museum Working Typology?, which is extended by the inclusion of game boards in Perge, Side and II. Hagia Sophia Church, all shown in the Catalogue. For the completion of this study research has been conducted in the ancient city of Perge, museums of Antalya, Alanya and Side in the year of 2006, and in the Hagia Sophia Museum in the year of 2007.