The politics of focalization: The reproduction of ideology in contemporary American Narrative
Odaklanma politikaları: Çağdaş Amerikan edebiyatında ideolojinin yeniden üretimi
- Tez No: 262437
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN SÖZALAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Chuck Palahniuk, yoğunlukla tüketim toplumu ve metalaşma konularını ele alan çağdaş bir Amerikalı yazardır. ?Boş edebiyat? olarak adlandırılabilecek türde eserlerini veren bir yazar olarak Palahniuk bu kavramları kendine özgü biçemiyle ifade eder. Bu çalışmanın odak noktasındaki Palahniuk romanları (Invisible Monsters [Görünmez Canavarlar], Survivor [Gösteri Peygamberi] ve Fight Club [Dövüş Klübü]) anlatı oyunları aracılığıyla anlatıcıların bilinç düzeylerini ortaya çıkarmaktadır. Günümüz dünya düzeninin politik alegorilerine dikkat çeken yazarın anlatı biçemi ideolojinin politikasını ve poetikasını göstermektedir. Bu tezin amacı, Althusserci bir bakış açısıyla anlatıdaki boşlukları ve bunların ideolojik arka planlarını saptamak, buna bağlı olarak da çağdaş Amerikan kültüründe felaket ve dünyanın sonuna dair alegorilerle ilişkisini ortaya çıkarmaktır. Adı geçen romanlar örneğinde bu çalışma, Marksist edebiyat eleştirisi kullanarak Amerikan popüler imgeleminde felaket olarak kendini gösteren kıyamet düşüncesindeki ideolojik yapılanmanın temelini bu düşüncenin tersine çevrildiği günümüz edebiyatında, özellikle Palahniuk romanları örneğinde saptamaya çalışmaktadır. Sonuç olarak bu çalışma, Amerikan politik söyleminin yeniden üretildiği popüler kültürü ele alıp tersine çeviren Palahniuk'un romanları aracılığıyla ideoloji ve edebiyat arasındaki ilişki üzerine bir tartışma sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Chuck Palahniuk is a contemporary American author whose themes are predominantly consumerism and commodification. As a writer of blank fiction, Palahniuk interrogates these concepts through his distinctive style. The focus of this study is Palahniuk?s three novels, Invisible Monsters, Survivor and Fight Club, in which the narrators? levels of consciousness are mirrored through the narrative manipulations. Underlining the political allegories of the current world order, the narrative style in these novels betrays the politics and poetics of ideology. This dissertation aims at identifying the narrative gaps and their ideological backgrounds in the Althusserian sense, and their correspondence to the allegories of disaster and Apocalypse in contemporary American culture. Focusing on the three novels written by Palahniuk, the present study uses a Marxist method of literary analysis in order to determine the essence of the ideological formation of American popular imagination of the Apocalypse manifested in the form of disaster, and its subversion in the contemporary literary scene, in the example of Palahniuk?s works. Consequently, this study aims to present a discussion on the relationship between ideology and literature through Palahniuk?s depiction and subversion of the American political discourse that is reproduced in popular culture.