Orta Sakarya yöresinin iklim özellikleri
Climatic characteristics of the Central Sakraya
- Tez No: 262462
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırmanın amacı Orta Sakarya Yöresinin iklim özelliklerini belirlemektir. Bu amaçla inceleme sahasına ait olan meteorolojik veriler temin edilerek bu verilerle çeşitli işlemler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar grafikler ve tablolarla gösterilmiştir. İnceleme sahasındaki çeşitli iklimsel veriler haritalar üzerinde gösterilmiştir. Yapılan çalışmalar sırasında Rubinstein, De Martonne, Thorthwaite, Köppen ve Erinç'e ait formüllerden faydalanılmıştır. Sonuç olarak inceleme sahasının ikliminin yarı nemli ve yarı kurak iklim özellikleri gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the climatic characteristics of the Central Sakraya. In order to do so, the meteorological data of the researched field have been gathered and various procedures have been conducted with the data. The findings are depicted through some graphs and tables. Various climatic data are shown on the maps. In the research, the formulations of Rubinstein, De Martonne, Thorthwaite, Köppen and Erinç are used. In conclusion, it is found out that the climate of the researched field shows semi-humid and semi-arid characteristics.