Pain and violence in three contemporary English plays
Üç çağdaş İngiliz oyununda acı ve şiddet
- Tez No: 262461
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANAN ŞAVKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı, 20. yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıkan tiyatro akımlarından, Absürd tiyatro, politik tiyatro ve politik sonrası olarak adlandırılan ?in-yer-face? akımlarının önemli örnekleri olan Samuel Beckett'in Endgame, Edward Bond'un Lear ve Anthony Neilson'ın Penetrator başlıklı oyunlarında şiddet ve acı öğesini incelemektir. Şiddet ve acı üzerine kuramların ve 19. ve 20. yüzyıl düşünürlerinin görüşlerinin uygulanmasıyla, eski tiyatro akımlarının aksine, 20. yüzyıl tarihi arka planının da etkisiyle, şiddetin sahnede giderek görünür hale gelen, oyun kişilerinin birbirleriyle gergin ve öfke dolu ilişkilerinin olduğu ve karakterlerin acı çektiren olsalar dahi acı çeken kişi konumunda oldukları ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study purports to trace the violence and pain in Samuel Beckett?s Endgame, Edward Bond?s Lear, and Anthony Neilson?s Penetrator which are the important examples of the movements that arose in the second half of the twentieth century; the Theatre of the Absurd, political theatre and ?in-yer ?face? which is also called post-political theatre. With the application of theories on violence and pain, and under the light of the thoughts of nineteenth and twentieth century thinkers it is revealed that violence, contrary to older movements in drama, gets gradually visible on the stage, and the relationships between characters are tense and full of frustration, and though a character makes others suffer, he himself is also the one who is suffering, which of all are very connected with the historical background of the twentieth century.