Azerbaycan Türkçesinde cümle üstü birlikler
Phrase types in Azerbaijani
  1. Tez No: 262463
  2. Yazar: KENAN BEŞİROV
  3. Danışmanlar: PROF. MUHAMMET YELTEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
?Azerbaycan Türkçesinde Cümle Üstü Birlikler? başlıklı bu çalışma Azerbaycan edebi dilinde cümle üstü birliklerin gramer özelliklerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Bu amacı gerçekleştirmek için modern Azerbaycan edebiyatının büyük yazarları İsmayıl Şıhlı, Ekrem Eylisli ve Anar'ın hikâyeleri malzeme olarak seçilmiştir. Bu seçimde adı geçen yazarların eserlerinin çok okunması, tanınması ve bilim çevreleri tarafından günümüz Azerbaycan edebi dilinin özelliklerini bütünüyle yansıttığına genel bir kanaat getirilmiş olması da etkili olmuştur.Çalışmanın ilk aşamasında cümle üstü birliklerin dil özelliklerinden yola çıkılarak onların sınırları çizilmiştir. İkinci aşamada adı geçen yazarların yakın konularda yazılmış birer hikâyesi esas alınarak bu hikâyelerdeki cümle üstü birlikler tasnif edilmiştir. Üçüncü ve son aşamada cümle üstü birliklerin oluşumunu sağlayan anlam ve gramer araçları ayrıntılı olarak incelenerek ortaya konan sonuçlar metinlerde geçen örneklerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
A study called ?Phrase Types in Azerbaijani? has been done to determine the properties of the upper phrase unities or in another word complex sentence?s unity in Azeri literary language. To achieve this goal great Azeri writers like İsmayil Şıhlı, Ekrem Eysili and Anar?s stories are selected. The above writers are selected because their stories and themselves are well known, and their stories are among the most reading stories. And finally these writers are accepted as the frontiers of the modern Azeri Turkic and literature.At the first stage of this study, after determining the properties of these unities the border and the edge of every type have been set. At the second stage a story of each writer, that is almost in the same subjec, is selected and upper phrase unities of each story are categorized. At the third and last stage the meaning and the grammar utilities that built these unities are studied, observed and examined. And then according to this examination the result is checked and powered by the samples in the stories that suit to these examinations.