Orhan Taylan yaşamı ve sanatı
Orhan Taylan his life and art
  1. Tez No: 262468
  2. Yazar: GÜLHAN ÇİFDALÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KAMİL GÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Biography, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 774
Özet
Türk Resim Sanatı içinde önemli bir yeri olan Orhan Taylan'ın yaşamı, sanatı, gerçekleştirdiği yapıtlar, Türkiye'de gelişen sosyal, kültürel, siyasal, sanatsal vb. olgularla birlikte ele alınarak değerlendirilmiştir.Araştırma sırasında sanatçı hakkındaki yazılı, görsel dökümanlar araştırılmış, sanatçı ile yüzyüze görüşmeler yapılmış, kataloglar, kitaplar taranmış ve bugüne kadar sanatçıya ait ulaşılabilen tüm veriler biraraya getirilmeye çalışılmıştır. Bu çalışma yöntemi izlenirken özellikle eski tarihlere ait dökümanlarda görülen bazı tarih ve bilgilere ulaşmada zorluklar çekilmiştir. Bunun dışında sanatçı hakkında yapılmış görsel belgelerin metne dökülmesinde bazı teknik sorunlarla karşılaşılmıştır. Bunun dışında çalışmayı kolaylaştıran en büyük etken sanatçı ile yüzyüze görüşme imkanının bulunması olmuştur.Orhan Taylan'ın da içinde bulunduğu sanat ortamı, eldeki bütün verilere dayanılarak sanatçı ile paralellik içinde verilmeye çalışılmış ve daha önce hakkında kapsamlı bir çalışma yapılmamış olan sanatçının Türk resim sanatı içindeki yerinin belirlenmesine çalışılmıştır.Orhan Taylan, figüratif üslubuyla Türk resim sanatında belirli bir yer edinmiş, figürü izleyicide uyandırmak istediği anlatımın aracı olarak kullanmış bir sanatçıdır. Sanatçının desen gücü, çalışmalarında hissedilir derecededir. İnsana ait tüm duyguları figürlerinde hissedilen sanatçı, bu sayede izleyicisiyle bir ilişki kurmayı başarmış ve günümüz Türk resim sanatında önemli bir yere sahip olmuştur.
Özet (Çeviri)
The life, art and work of Orhan Taylan, who has an important place in the Art of Turkish Painting, were evaluated under the light of social, cultural, political, artistic and similar facts that progress in Turkey.In the study, written and visual documents about the artist were researched; the artist was interviewed; catalogues, books were scanned and all available data about the artist was attempted to be compiled. While following this method, some difficulties were encountered in reaching the date of and the information about the documents, especially of the old ones. Besides that, some technical difficulties were encountered during transferring of the visual documents about the artist to textual format. On the other hand, the greatest factor easing the study has been obtaining the opportunity to interview with the artist himself.The field of art which includes Orhan Taylan, was tried to be presented depending on all the available data in parallel with the artist. The study aims to reveal the place of Taylan in the Art of Turkish Painting, about who hasn?t been studied comprehensively in the past.Orhan Taylan had obtained a particular place in the Art of Turkish Painting with his figurative fashion, had used figure as the tool of expression which he wanted to give to the viewer. Artists? power of pattern is at a sensible degree in his works. All human senses can be sensed in his works. By this he had succeeded in having a relation with the viewer and had obtained an important place in the Art of Turkish Painting.