Türkçe ders kitaplarında yer alan çocuk edebiyatı metinlerinin çağdaş çocuk edebiyatı ilkeleri açısından değerlendirilmesi ve eğitsel öneriler
Assessment and educational recommendation on children?s litareture texts in turkish lesson books in terms of modern children?s litaratrure principles
- Tez No: 262470
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN DİLİDÜZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Anadili eğitimi, bireyin doğumundan ölümüne kadar devam eder. Birey doğduğu andan itibaren ailesi ve çevresinden anadilini dinler, sonra konuşur; okula başladığında da okuma ve yazmayı öğrenir. Bu eğitim sistemli bir şekilde de okullarda devam eder. Okulda bu yeteneklerini geliştirirken dilbilgisini de öğrenir. Bu eğitim ne kadar başarılı olursa birey yaşamının bundan sonraki kısmında o derece başarılı olacaktır. Çünkü birey okuduğunu ve dinlediğini anlayıp yorumlayabilecek; kendini doğru ve eksiksiz bir biçimde ifade edebilecektir. Bu sayede de kendini ve çevresinin farkında olacaktır.Bu eğitim ilköğretim okullarında Türkçe derslerinde yapılmaktadır. Öğrenci, Türkçe derslerinde işlenen metinlerle anadilini öğrenirken edebiyat eğitimi de almaya başlayacaktır; buna bağlı olarak da düşünmeyi, yorumlamayı, eleştirmeyi ve bilgilerini hayata aktarmayı öğrenecektir. Böylece yaşamını hem kendi hem de çevresindekiler için kolaylaştıracaktır.2006- 2007 Eğitim- Öğretim yılında ilköğretim ikinci kademede yeni öğretim programı ile hazırlanan kitaplar okutulmaya başlandı. Bu kitaplarda çocuk edebiyatı metinlerine daha çok yer verilmiştir. Bu çocuğun alacağı anadili ve edebiyat eğitimi için olumlu bir gelişmedir. Bundan sonraki adım ise bu çocuk edebiyatı metinlerinin ve bu metinler için hazırlanan etkinliklerin niteliğidir.Çalışma, ilköğretim ikinci kademe Türkçe ders kitaplarında yer alan çocuk edebiyatı metinlerinin özelliklerinden, işlenişindeki sorunlardan ve bu metinler için hazırlanan alternatif etkinliklerden oluşmaktadır. Çalışmanın amacı Türkçe ders kitaplarında yer alan çocuk edebiyatı metinlerinin çağdaş çocuk edebiyatı beklentilerini karşılayıp karşılamadığı ve bu metinler için hazırlanan etkinliklerin öğrenciyi hedeflenen amaçlara ulaştırıp ulaştıramayacağının tespit edilmesidir. Çalışmada çağdaş çocuk edebiyatı beklentilerini karşılayabilecek etkinlikler de yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Mother tongue education has continued from the birth-to-death of the person. The person who has started listeninig of her/his mother-tongue from the birth, continuously has started to speak. Subsequenly s/he has leart reading and writing at the school. This education has continued in a systematic way in schools. In addition to these skills the person has also learnt about grammar in school. .As much as this training is successful, the person will be succesful in the following part of her/his life. Because the person who will be able to understand and interpret what he reads/listens and s/he will be able to express her/himself accurately and completely.This training has been performed in Turkish lessons in primary schools. The student has started geting litearatue education during the Turkish lessons by practicing the texts with her/his mother tongue. By this way s/he will learn thinking, interpreting, criticizing and transfering her/his knowledge to the life. By this way s/he will make the life easier for her/himself and the people around her/him.In the second period of 2006-2007 education & training year: books were used which were prepared according to the new curriculum. These books have included in more literature texts for childeren. This is a positive development for the education of children on mother-tongue and literature. The next step will be the children's literature texts and the quality of the activities about them.This study includes the characteristic of the texts,and the problems with processing method of these texts, and alternative activities prepared for these texts in Turkish lessons books in the second phase of the primary schools. The purpose of the study is to state; if the texts on children's literature which placed in Turkish lesson books have met the expectations of modern children's literature or not and if the activities prepared for these texts have carried the students to the aimed goal or not. This study has also included in activities which have met modern children's literature.