Halkla ilişkiler bağlamında bir pazarlama stratejisi olarak medyada güzellik anlayışına genel bir bakış
Within the scope of public relations as a marketing strategy a general overlook towards beauty concept in media
  1. Tez No: 262473
  2. Yazar: GÜLNUR YENİLMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YILDIZ DİLEK ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu tez kapsamında 2008 yaz aylarındaki Cosmopolitan İtalya, Türkiye ve İngiltere dergileri üzerinden kadın dergilerinde sergilenen güzellik anlayışı eleştirel bakımdan incelenmiştir. Yapılan içerik analizinin sonuçlarına göre Cosmopolitan Türkiye, İtalya ve İngiltere dergilerinde gerek görsellerde gerek güzellik başlıklı yazılarda üç ülkede birbirine benzer, tek tip, farklılıklara yer vermeyen bir güzellik anlayışı dayatılmaktadır. Güzellik anlayışı bir pazarlama stratejisi olarak kullanılmakta, okur ideal güzelliğin gerekleri yerine getirmek adına tüketime yönlendirilmektedir. Güzellik, beden ve benlik için hayati bir özellik olarak gösterilerek dergilerde satın almaya yönelik bir buyruk şeklinde kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the beauty concept in the women magazines has been examined critically by means of the sample of Cosmopolitan Italy, Turkey and England during 2008 summer months. As to the results of the content analysis, both the images and texts with beauty title enforce a fixed beauty concept without much difference among these tree countries. The beauty concept is used as a marketing strategy and the reader is led to consuming as to fulfil the prerequisites of the ideal beauty. In the magazines, beauty is represented as a vital aspect for the body and the ego; and used as an order to buy.