Yeni iletişim teknolojilerinin halkla ilişkiler ve tanıtım alanında işlevselliği üzerine bir çalışma: İstanbul restaurants web sitesi incelemesi
A study upon the functionality of new communication technologies in the field of public relations: An analysis of a web site istanbulrestaurants.com
- Tez No: 262472
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIZ DİLEK ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu çalışma; yeni iletişim teknolojisi internetin sunduğu araçlardan biri olan web'in, halkla ilişkiler ve tanıtım uygulamalarında restoran işletmeleri tarafından kullanımının önemi ve gerekliliğini vurgulamaktadır. Çünkü müşteri profili değiştiği için müşterilerin talep ve istekleri de değişmiştir. Restoran işletmelerinin, müşterilerin bulunduğu ortam neresi ise oraya gelmeleri gerekmektedir. Bu nedenle işletmelerin müşteri taleplerini karşılayabilmeleri için internet ortamında yer almalarının bir zorunluluk haline geldiği düşünülmektedir. Bu bağlamda restoran işletmelerinin internet üzerinden halkla ilişkiler ve tanıtım çalışmalarında; web sitelerinin kullanımının hem tanıtım hem karşılıklı iletişim için önemli bir yeri olduğu savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis emphasizes the significance and need of usage of web, which is one of the means that internet as a new communication technology provides, in public relations practices by the restaurant companies. Since the profile of customer has changed, the demand and desire of customers have also changed. Restaurant companies have to be in the place where customers are. That?s why it is thought that taking place in internet has become a must for companies in order to meet the demand of customers. In that sense it is argued that in public relations practises of restaurants companies in internet, the usage of web sites has a great importance for publicity and mutual communication.