Viral reklam stratejilerinin ürün kategorileri çerçevesinde incelenmesi
Investigation of viral advertising strategies within the product categories
- Tez No: 594865
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İşletme, Public Relations, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Enformasyon ve iletişim teknolojilerindeki gelişim, pazarlama iletişim araçlarını geleneksel ortamdan dijital ortama taşımıştır. Sürekli gelişim gösteren teknoloji ve internet markaların pazarlama stratejilerini dijital ortama kaydırmasının önünü açmıştır. Ayrıca insanların sosyal medyada uygulamaları geleneksel medyaya nazaran onları pasif konumdan aktif konuma taşımıştır. Reklamcılık endüstrisi de aktif konumdaki yönelik stratejiler geliştirmeye başlamıştır. İşletmeler ve markalar pazarlama iletişim araçlarını değiştirerek internet üzerinden online ortamlarda yürütmeye başlamışlardır.Bu tez çalışmasında öncelikle pazarlama reklam ilişkisi, ağızdan ağıza pazarlama ve viral reklam olguları açıklanmıştır. Çalışmada ayrıca sosyal medyanın nasıl reklam mecrası olarak kullanılmaya başlandığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Nitekim sosyal medyanın reklam mecrası olarak kullanılması viral pazarlama ve viral reklamcılık olguları çerçevesinde ele alınmıştır. Viral reklam, viral pazarlamanın bir alt kolu olarak kullanılan reklam stratejisi olup, yaygın kullanılmaktadır. Bu çalışma çerçevesinde Türkiye ve dünya örneklerinden hareketle seçilen viral reklamlar içerik çözümlemesi yöntemi ile analiz edilmiştir. İnternet ve sosyal medya üzerinden yayılan viral videolarda kullanılan reklam stratejileri ve başarı düzeyleri de bu bağlamda irdelenmiştir. Sonuç olarak viral reklamcılığın avantaj ve dezavantajları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The development of knowledge and communication technologies have moved the marketing communication tools from traditional to dijital environment.It has paved the way for the constantly developing technology and the internet brands to shift their marketing strategies to dijital environment. People's social media applications have also moved from passive to active compared to traditional media. The adversiting industry has started to develop strategies for active position. Businesses and brands have started to run online environment on the internet by changing their communication tools.Firstly, the marketing and adversiting relationship, word of mouth marketing and viral marketing have been explained in this thesis. It has been tried to reveal how social media is used as advertising medium in this study. Hence, the use of social as an adversiting medium has been discussed as the adversiting medium within the fromework of viral marketing and viral adversiting. The viral adversiting is widely used the advertising strategy which is as a sub-branch of viral marketing. In the fromework of this study, the selected viral adversitings by considering the examples of Turkey and the world have been analyzed by content analysis methot. The adversiting strategies and success levels used in viral videos spread over the internet and social media are also scrutinized in this context. As a result, the advantages and disadvantages of viral advertising have been revealed.