Siyasal katılım ve demokrasi teorileri
Political participation and democracy theories
  1. Tez No: 262482
  2. Yazar: MEHMET KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADALET BAYRAMOĞLU ALADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, geleneksel ve yakın dönem yorumlarıyla temsili demokrasi ile, daha katılımcı modeller olarak gündeme gelen müzakereci demokrasi ve agonistik demokrasi teorilerinin karşılaştırmalı incelemesi yapılacaktır. Bu inceleme, siyasal katılımın kamusal ve siyasal bağlamı; ahlaki, rasyonal ve ekonomik dayanakları ve son olarak, kurumsal ve süreçsel içeriği açısından yapılacaktır.Temsili demokrasinin erken dönem yorumlarında kamusal alan ile siyasal alan ilişkisi, siyasal alanda kurumsal karar süreçlerine yurttaş katılımı gibi başlıklarda metin analizi yapılacaktır. Diğer yandan, temsili demokrasi teorisinde yakın dönemde geliştirilen rekabetçi ve çoğulcu demokrasi yaklaşımları da, getirdikleri yeni yorumla birlikte çalışmaya dahil edilecektir. Erken ve yakın dönem liberal yazarların ekonomik çıkarlar ve ahlaki bir düzlemde tarif ettiği siyasal katılım dayanakları, yakın dönemden bazı ampirik değerlendirmelerle birlikte ele alınacaktır.Müzakereci ve agonistik demokrasi teorilerinin getirdiği yaklaşım, öncelikle temsili demokrasiye yönelttikleri eleştiriyle birlikte değerlendirilecektir. Bu teorilerde ağırlıklı bölümü oluşturan normatif çalışmalar, gelişmekte olan betimleyici yazılarla birlikte ele alınacak ve karşılaştırmalı inceleme için dayanak oluşturacaktır.Temsili demokrasinin kurumsal ve süreçsel temellerini oluşturan, parlamento, seçimler ve siyasal partiler, siyasal katılım açısından son dönem literatürüyle birlikte değerlendirilecektir. Temsili demokrasinin kurumlarına ve süreçlerine özellikle son yıllarda gözlenen, katılımın azalması eğilimi, müzakereci demokrasi ve agonistik demokrasi teorilerinin geliştirdiği eleştirilerle birlikte incelenecektir.
Özet (Çeviri)
A comparative study of representative democracy, with its traditional and recent interpretations, and deliberative and agonistic democracy theories, which have been developed as more participatory models, shall be carried out in this study. This comparison shall be carried out in terms of the public and political context of political participation; moral, rational and economic basis; and institutional and procedural content.Text analysis shall be carried out in early interpretations of representative democracy on topics such as the relation between the public sphere and political sphere and citizen participation to institutional decision making processes in the political sphere. On the other hand, more recently developed approaches in representative democracy, such as competitive and pluralist democracy, shall be taken into consideration in the study, with their new interpretations on representation. Basis of political participation, considered by early and late liberal writers in a context of economic interests and morality, shall be analysed together with emprical evaluations from recent studies.The approach developed by deliberative and agonistic democracy theories shall be considered together with the criticism promoted against representative democracy. Normative studies, which constitute a majority of these theories, shall be considered with developing descriptive texts, and shall constitute a basis for the comparative study.Parliament, elections and political parties, which constitute the institutional and procedural basis for representative democracy, shall be evaluated in terms of political participation from the perspective of recent literature. The trend towards decreasing participation in institutions and procedures of representative democracy, shall be evaluated together with the criticism developed by deliberative and agonistic democracy theories.