The relationship between the social cognitive understanding and aggressive behaviors in children with hearing loss
İşitme engelli çocukların sosyal kavramsal anlayış ve saldırgan davranışları arasındaki ilişki
- Tez No: 262492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KAZAK BERUMENT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada işitme engelli çocukların sosyal kavramsal unsurları anlamaları ile saldırgan davranışları ve davranışsal uyumları arasındaki ilişki araştırılmıştır. İleri derecede işitme kaybı olan 6 ve 11 yaşları arasındaki çocuklar ile çalışılmıştır. Öncelikle sıralı resimli hikâye uygulaması ile işitme engelli çocukların sosyal kavramsal unsurları (zihinsel, niyetsel, ahlaki ve duygusal) anlamalarının ölçülmesi amaçlanmıştır. Saldırgan davranışların ölçümü CDC Saldırganlık Anketi anne-baba ve öğretmen formlarıyla yapılmıştır. Davranış uyum ölçeği olarak Güçler ve Güçlükler Anketi (SDQ) anne-baba ve öğretmen formları kullanılmıştır. İşitme engelli çocukların saldırgan davranışlarını ve davranışsal uyumlarını hangi değişkenlerin belirlediğini yordamak için regresyon analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda diğer insanların niyetlerini anlamada zorluk çeken çocukların daha fazla hiperaktif oldukları saptanmıştır. Buna ek olarak, belirli bir niyet içeren durumlarda niyetin yerine getirilip getirilmediğini ayırt edemeyen işitme engelli çocukların daha çok davranım sorunları ve zorbalık davranışlarında bulunduğuna yönelik sonuçlar bulunmuştur. Çalışmanın katkıları ve sınırlılıkları var olan yazın üzerinden tartışma bölümünde belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to investigate the relationship between the social cognitive understanding, aggressive behaviors and behavioral adjustment of deaf children. Severely and profoundly deaf children between the ages of 6-11 participated in the study. Firstly, the social cognitive understanding of deaf children was assessed through picture sequence tasks. These tasks were designed to measure the first-order belief attributions, belief-based behavior prediction, intention understanding, intention consequence discrimination, moral reasoning, emotion understanding and emotional reasoning of deaf children. CDC Aggression Scale was used to measure the aggressive behaviors and SDQ parent and teacher forms were used to measure the behavioral adjustment of deaf children. Regression analyses were conducted in order to identify the predictors of aggressive behaviors and behavioral adjustment of deaf children. Results revealed that deaf children who were not able to understand the intention of others were rated as more hyperactive. In addition to that, deaf children who were not able to discriminate between the intention fulfilled and unfulfilled situations were rated as displaying more bullying behaviors and more conduct problems. The implications and the limitations of the study were discussed considering the existing literature.