Data protection and intellectual property in the EU and Turkey
Avrupa Birliği ve Türkiye'de kişisel veri güvenliği ve fikri mülkiyet
  1. Tez No: 262493
  2. Yazar: ÖZLEM TOĞUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAMZE AŞÇIOĞLU ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmanın iki ana amacı bulunmaktadır. İlk olarak bu tez, Avrupa Birliği'nin kişisel verilerin korunması ve fikri mülkiyet ile ilgili yasal çerçevelerini inceleyerek, gelişmiş ülkelerde dijital hak yönetimi sistemlerinin mahremiyetin korunması konusunda yarattığı sıkıntıları ortaya koymayı amaçlamıştır. Bu araştırma ayrıca, dijital hak yönetimi sistemlerinin gelişmekte olan ülkeler açısından yarattığı sorunları da ortaya çıkarmayı hedeflemiştir. Bu doğrultuda Türkiye'nin fikri mülkiyet rejimi incelenmiştir. İnceleme, Türkiye'de kullanılan dijital hak yönetimi sistemlerinin fikri mülkiyet mevzuatının kapsamını aştığını ve adil kullanım hakkı kapsamına giren eylemlerin de sınırlandığını ortaya koymuştur. Dijital hak yönetim sistemlerinin ayrıca eğitim araçlarına ve kültürel çalışmalara erişimi kısıtlayarak gelişimi engellediği anlaşılmıştır.Türkiye'nin kişisel verilerin güveliği rejiminin araştırılması, taslak kanunun imzalanmamasının arkasındaki temel nedeninin yasama organının birinci ve üçüncü sütun kişisel veri güvenliği hususlarını birbiri ile karıştırması ile ilgili olduğunu göstermiştir. Türkiye'nin bir kişisel veri güvenliği politikası bulunmadığı ve bu gibi bir politika eksikliği nedeni ile kişilerin nerede ise kendilerine özel alan bırakmayacak şekilde izlenmelerinin mümkün olduğu sonucuna ulaşılmıştır.Bu araştırmanın ana bulgusu, Türkiye'nin kişisel veri güvenliğine yönelik kurallardan yoksun oluşu ve mevcut fikri mülkiyet rejimi ile dijital hak yönetimi sistemlerinin uygulanması açısından en iyi piyasalardan biri olduğudur. Araştırma, dijital hak yönetimi ve kişisel veri güvenliği ile ilgili aksiyon önerileri ile son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research had two main purposes. Firstly it aimed at showing the regulatory framework of both data protection and intellectual property in the European Union and thus making the privacy complications of Digital Rights Managements systems clear in the developed world. This research also aimed at disclosing the complications of employment of DRMs systems in developing countries. To that end Turkey?s copyright framework has been reviewed. It was found out that DRMs systems employed in Turkey went beyond the scope of Turkish Copyright Legislation and restricted also legitimate acts which fall within the scope of fair use. DRMs also have hindered development since it restricted availability of educational and cultural works.The review of Turkey?s Data Protection regime disclosed that the most important reason behind the non adoption of the draft law was related to the legislators? confusion of first pillar and third pillar data protection. It was concluded that Turkey lacked a data protection policy and the lack of such a policy led to the surveillance of the people to such a degree that almost no private space is left for them.The main finding of the research was that Turkey has been one of the best markets for the employment of DRMs with its current copyright regime and lack of data protection rules. The research concluded with proposals of action concerning data protection and DRMs.