Küreselleşme sürecinde Bulgaristan'da radikal milliyetçilik: Ataka örneği
Radical nationalism during the process of globalisation in Bulgaria: The Ataka example
  1. Tez No: 262499
  2. Yazar: MUHAREM EMİNOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ ÖZKAN KERESTECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada içinde bulunduğumuz ?son küreselleşme dalgası?na bağlı olarak ortaya çıkan milliyetçi tepkiler, Bulgaristan örneği çerçevesinde ele alınmaktadır. Küreselleşmenin, sosyo-ekonomik, sosyo-kültürel ve siyasi düzlemdeki sonuçları ile milliyetçi hareketlerin üzerindeki etkisinden hareketle, Bulgaristan'da radikal milliyetçiliğin siyasal yansıması olan Ataka partisinin hangi söylem ve argümanlara dayanarak tezahür ettiği ve bunun Bulgar toplumundaki etkileri araştırılmaya çalışılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi neticesinde, milliyetçilik ideolojisinin varlığını ve gücünü hala koruduğu, küreselleşmenin mutlak bir şekilde milliyetçiler üzerinde kışkırtıcı bir etki yarattığı, bunun da diğer ülkelerde olduğu gibi, Bulgaristan'da da radikal görüşlerin siyasi alanda kök salmalarına uygun bir ortam oluşturduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, nationalist reactions that arise in relation to ?the last globalization wave? are discussed within the example of Bulgaria. Moving with the results of globalization on socio-economical, socio-cultural and political platforms, along with the effect of the rise in nationalist movements, it has been attempted to analyze on what statements and arguments the Atakta party, which is the political reflection of radical nationalism in Bulgaria, appeared and its effects on the Bulgarian society. In consequence of evaluation of the data, it has been concluded that the ideology of nationalism still preserves its existence and power, globalization absolutely effects nationalists provocatively, and that this creates an appropriate habitat for radical opinions to take root in the political arena in Bulgaria, as well as in many other countries.