Görsel medyada pornografi ve kültürel yansımaları
The pornography on visual media and its cultural reflections
  1. Tez No: 262507
  2. Yazar: ERSOY SOYDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE KARS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Radio and Television, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
İnsanlık tarihi kadar eski olan pornografi internet çağına kadar dar bir alana sıkışmıştı. İnternet aracılığıyla geniş kitlelere ulaşma olanağı buldu; böylece yaygınlaşan pornografi dergi ve filmlerin dışına çıkarak; günlük gazetelere, haber dergilerine, magazin programlarına, dizilere, filmlere, reklamlara yani anaakım kültür ve medyaya sızdı, hatta ona şekil vermeye başladı. Kültürün pornolaşması olarak tanımladığımız bu süreçte pornografiye cinselliğin dışında da anlamlar yüklenmeye başlandı.Bu araştırmada özellikle pornografinin internet üzerindeki durumu incelenmiş, buradan hareketle pornografi ve suç ilişkisi de irdelenmiştir. Büyük bir sorun haline gelen çocuk pornografisinin boyutlarıyla, ona karşı yapılan ya da yapılması planlanan yasal düzenlemeler ve teknik önlemler anlatılmıştır. Bilimsel, etik ve hukuki eleştiriler çerçevesinde pornografi olgusu tartışılmış ve pornografinin anaakım medya ve kültüre sızarak, kültürü pornolaştırdığı ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pornography which is as old as the history of humanity was stuck in a narrow range until the age of internet. It gained the opportunity of reaching large masses by means of internet, and the pornography which became widespread in this way has penetrated and even started to shape the daily newspapers, news magazines, magazine programs, series, movies, ads, in other words the mainstream culture and media by going beyond the magazines and movies. In this process which we describe as the culture?s being porn, it has been started to give new meanings to pornography apart from sexuality.In this study, especially the status of pornography on internet has been analyzed and the relation between pornography and crime has been examined in this aspect. The dimensions of child pornography which became an important problem in society and legal regulations and technical precautions against it which were realized or planned to be realized have been told. In the framework of scientific, ethic and legal criticisms, the phenomenon of pornography has been discussed and it has been tried to be stated that pornography has made the culture being porned by penetrating in mainstream media and culture.