Determinants of innovation behaviour: Analysis of 2004-2006 technological innovation survey of Turkey
Yenilik davranışını etkileyen faktörler: 2004-2006 teknolojik yeniklik anketinin analizi
  1. Tez No: 262509
  2. Yazar: MİRAY KARAKUZU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEOMAN PAMUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezin ana amacı, 2004-2006 yılları için yapılan Teknolojik Yenilik Anketi'nin verilerini 2003 yılı İş İstatistikleri Anketi sonuçları ile eşleştirilmiş bir şekilde kullanılarak, işletmelerin yenilik faaliyetlerine etki eden faktörlerin belirlenmesidir. Eşlenmiş bu veri setinde 947 adet gözlem bulunmaktadır. Bu anketler arasındaki zaman farkının nedeni, firmanın özellikleri ile ileriki yıllardaki yenilik faaliyetlerini ilişkilendirebilmektir.Ürün yeniliği, süreç yeniliği ve herhangi birini yapıyor olmak bağımlı üç temel değişken olmak üzere logit modeli kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına gore özellikle dört temel alan yeniliği olumlu olarak etkilemektedir. İlk olarak firma büyüklüğü arttıkça yenilik yapma olasılığı da artış göstermektedir. İkinci olarak firmadaki yabancı sermaye oranı da yeniliği olumlu olarak etkilemektedir. Bu sonuç öngörülmemiş olup, bu konudaki hipotez analiz sonuçlarına göre reddedilmiştir. Üçüncü olarak fikri mülkiyet haklarına sahip olmak da yenilik davranışını olumlu etkilemektedir. Son olumlu etkileyen faktör ise, Ar-Ge faaliyetlerinde bulunmaktır. Dış ticaret ile ilgili faktörlerin yenilik davranışı ile ilgili olan ilişkisi verilerin beyan usülü alınması ve güvenilirliklerinin az olması nedeniyle kurulamamıştır.
Özet (Çeviri)
Main purpose of this thesis is to analyse the main determinants affecting innovation behaviour by utilizing the results of Technological Innovation Survey of Turkey for the periods 2004-2006 combined with the results of Annual Business Statistics Surveys conducted for the year 2003. The total number of the observations of the matched data of the two Surveys is 947. Main underlying reason for the time lag introduced between the two surveys is to be able to relate firm and sector characteristics to the innovation behaviour in following years.Logit model is established with three main dependent variables as firms doing product innovation, process innovation and either one of them. According to result of the analysis, four main areas are found to be promoting the innovation behaviour in firms. Firstly, as the firm size increases, the probability of engaging in innovation is found to be affected positively. Secondly, firms having foreign share also has more tendency for innovation. This result is surprising and disproof the initial assumption related with foreign share, since foreign investment is found to be a hindering factor in some previous studies in developing countries. Thirdly having intellectual property rights is positively related with innovation behaviour. Last positively affecting factor is engaging in R&D, which is presumable. Three factors are found to be insignificant as Export Status, Import Penetration and Tariff Rate. The relationship between foreign trade and innovation behaviour could not be justified which is mainly due to lack of data reliability.