The effect of ?please? strategy training through the self-regulated strategy development (SRSD) model on fifth grade efl students' descriptive writing: Strategy training on planning
Öz-düzenleme strateji gelişimi (SRSD) öğretim modeli ile verilen ?please? strateji eğitiminin ingilizce?yi yabancı dil olarak öğrenen beşinci sınıf öğrencilerinin betimleyici yazıları üzerine etkisi: Planlama üzerine bir strateji eğitimi
  1. Tez No: 262510
  2. Yazar: VİLDAN AKINCILAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURDAN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu çalışma SRSD model kullanılarak öğretilen PLEASE (genel bir paragraf yazma stratejisi) stratejisinin İstanbul'da özel bir okulda öğrenim görmekte olan 5. sınıf İngilizce öğrenenlerin betimleyici yazıları üzerine etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma özellikle, SRSD model kullanılarak öğretilen yazma öncesi planlamanın, öğrencilerin yazı ürünlerinin, planlama davranışlarının ve bir yazar olarak kendilerine olan inançlarının gelişimine katkısı olup olmadığı üzerine yoğunlaşmaktadır.Araştırma için sekiz tane beşinci sınıf öğrencisi araştırmacı tarafından okulda açılan yazma kulübü etkinliğine katılmışlardır. Araştırmacı, öğrencilere betimleyici yazı için planlama ve taslak oluşturma stratejilerini, öğrendikleri stratejilere ve yazma sürecinin basamaklarına bağımsız bir şekilde hakim olabilmeyi öğretmiştir.Veri toplama süreci, her biri eğitimin başında ve sonunda olmak üzere, öğrencilerin yazdıkları yazıların, bu yazılar üzerinden geriye yönelik yapılan sözel görüşmelerin, öğrencilerle yapılan bire bir görüşmelerin ve öğrenciler tarafından cevaplanan anket sorularının karşılaştırılmasından oluşmaktadır.Araştırmanın sonucunda öğrencilerin ilk-test ve son-test puanları, her bir öğrencinin yazılarında genel yazı kalitesi ve uzunluk açısından gelişme olduğunu göstermiştir. Strateji eğitimi öğrencilerin yazma öncesi planlamanın önemine yönelik farkındalıklarının artmasına yardımcı olmuş ve öğrenciler yazı öncesi planlama yapmaya başlamışlardır. Verilen eğitimden sonra öğrencilerin yazma konusunda kendine güvenleri de artmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of the ? PLEASE? (a general paragraph writing strategy ) writing strategy instruction through the Self-Regulated Strategy Development (SRSD) model on descriptive writing of fifth grade English language learners studying in a private primary school in Istanbul. The current study specifically focuses on if instruction on pre-writing planning through the SRSD model results in improvements in students? written products, planning behaviors and self-beliefs as writers. For the study, eight fifth grade students participated in a writing club activity offered by the researcher at school. They were taught strategies for planning and drafting descriptive paragraphs, and the procedures for regulating the use of these strategies and the writing process itself. The data collection tools included comparison of students? final pieces of writing in terms of overall quality and length, retrospective verbal protocols, individual interviews, and questionnaires all of which were conducted both at the pre-intervention and the post-intervention phases.As a result, the pre-test and the post-test writing scores indicated that each student experienced improvement in terms of overall quality and length of the written products. The strategy training helped students become more aware of the need for pre-writing planning and they started to engage in planning prior to writing in real practice. After the treatment, the students also experienced increased self-confidence.