İnovasyon ile iç girişimcilik etkileşimi: Bilişim 500 şirketlerinde bir araştırma
Innovation and intrapreneurship interaction: A research on top 500 information companies
- Tez No: 321847
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KAYALAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
Bu çalışmanın amacı inovasyon ile iç girişimcilik arasındaki ilişki olup olmadığını saptamaktır. Bu amaçla öncelikle literatür taraması yapılarak konuya ilişkin teorik temel oluşturulmuş ve bu doğrultuda inovasyon ile iç girişimcilik ilişkisini açıkladığı öngörülen bir model geliştirilmiştir.Araştırmada kurgulanan modelin geçerliliği Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) kullanılarak test edilmiş ve ileri sürülen hipotezler değerlendirilmiştir.Yapılan analiz neticesinde ileri sürülen modelde öngörülen ilişkilerden iki tanesinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı saptanmıştır. Öngörülen ilişkilerden yedi tanesi ise istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Bu sonuca göre otonomi ve liderlik tarzının iç girişimcilik eğilimi zerinde bir etkisini olmadığı ortaya çıkmıştır. Diğer yandan risk alma, rekabetçi girişkenlik ve kendi kendini yenileme, örgüt yapısı, örgüt kültürü ve kaynak kullanabilme imkânı'nın iç girişimciliği etkilediği ve benzer bir biçimde iç girişimcilik eğiliminin de inovasyonu etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Dolayısıyla risk alma, rekabetçi girişkenlik ve kendi kendini yenileme, örgüt yapısı, örgüt kültürü ve kaynak kullanabilme imkânı iç girişimciliği belirleyicisi iken iç girişimcilik de inovasyonun belirleyicisidir. Bu bulgudan hareketle çalışma sonucunda inovasyon ile iç girişimcilik arasında bir etkileşim olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The object of the study is to determine whether there is a relationship between innovation and intrapreneurship. For this purpose primarily a theoretical framework is formed with a literature review and a model that projects the relationship between innovation and intrapreneurship is designed.In the research the soundness of the model is tested via Structural Equation Modelling (SEM) and the hypotheses raised are evaluated.As a result of the analysis made it is determined that two of the proposed relationships in the model designed are statistically insignificant. On the other hand seven of the proposed relationships are found to be significant. Accordingly it is determined that autonomy and the leadership style do not have any effect on the tendency of intrapreneurship. On the other hand, it is found that risk taking, competitive aggresiveness and self-renewal, organisational structure, organisational culture and sourcing opportunities have effects of intrapreneurship and similarly the tendency of intrapreneurship affects innovation. Therefore while risk taking, competitive aggresiveness and self- renewal, organisational structure, organisational culture and sourcing opportunities are the determinants of intrapreneurship, intrapreneurship is the determinant of innovation. Thus, as a result of the study, it is determined that there is an interaction between innovation and intrapreneurship.