Sources and determinants of intra-industry heterogeneity in the innovation process
Yenilik sürecinde sektör içi çeşitliliğin kaynakları ve belirleyici etmenleri
  1. Tez No: 399869
  2. Yazar: ALP EREN YURTSEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEOMAN PAMUKCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
Bu tez sektör içi yenilik modu çeşitliğinin kaynakları ve bu çeşitliliğin yenilik süreci üzerindeki etkilerinin araştırılmasını amaçlamaktadır. Bu amaçla yenilikçi firmaların bir taksonomisini oluşturulmuş ve farklı inovasyon modları araştırılmıştır, daha sonra sektör içi çeşitliliğin mikro ve makro seviyedeki kaynakları analiz edilmiştir. Firmanın yenilik karakteristikleri ile kaynak pozisyonu, bilgi tabanı ve diğer organizasyonlarla ilişkisi arasında bir bağ oluşturulmuştur. Sektör içi çeşitliliğin kaynakları regresyon ağacı ve sabit etki modelleri ile incelenmiştir. Son olarak sektör içi çeşitliliğin yenilik sürecindeki etkileri Crépon – Duguet – Mairesse modelinin değiştirilmiş bir versiyonu ile araştırılmıştır. Analiz sonuçları aynı sektör içinde farklı yenilik özellikleri olan firma grupları olduğunu göstermektedir. Ayrıca aynı sektör içindeki firmalar farklı yenilik stratejileri izleseler de, yenilik aktivitelerinde bazı örüntüler de görülmektedir. Sınıflama ağacı analizi sonuçları firmanın kaynak pozisyonu, bilgi tabanı ve işbirliği davranışlarının yenilikçi özellikleri üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Regresyon ağacı ve sabit etki panel modeli kestirimleri, sektör içinde farklılık yaratımıyla ilgili değişkenlerin çeşitliliği artırdığını göstermektedir. Diğer taraftan artan firma büyüklüğü ya da gruba bağlı firma yoğunluğu o sektör içindeki çeşitliliği düşürmektedir. Araştırma bulgularına dayanarak çeşitlilik yönünden zengin sektörlerde faaliyet gösteren firmaların daha fazla yenilik harcaması yaptığı ve ürün yeniliklerini daha verimli biçimde piyasaya sürebildikleri söylenebilir. Bu tezden elde edilen araştırmaya dayalı kanıtlar sektörlerin farklı yenilik karakteristikleri olan firmalardan oluştuğunu göstermektedir. Bu nedenle sektörel yenilik politikaları muğlak soyutlamalara dayanan yenilik tipleri yerine belirli grupları hedeflemelidir. Ayrıca yenilik davranışlarındaki çeşitlilik patika bağımlığı ve kilitlenmenin olumsuz etkilerini kontrol etmek için bir risk azaltma aracı olarak da görülebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the sources of intra – industry heterogeneity of innovation modes and the effects of such heterogeneity on the innovation process. A taxonomy of innovative firms was constructed and different modes of innovation were explored for this purpose, then micro and macro level determinants of intra – industry heterogeneity were analyzed. The linkage between firm's innovative characteristics and its resource position, knowledge base and relationships with other organizations was established. Finally the effects of intra – industry heterogeneity on the innovation process were investigated using a modified version of the Crépon – Duguet – Mairesse model. Analysis results indicate that there are groups of firms within the same sector that display distinct innovation characteristics and firm's resource position, knowledge base and cooperation behavior have a bearing on the innovative characteristics of firms. Furthermore, it was found that variables related to variety generation within a sector increase heterogeneity; whereas increasing average firm size or concentration of firms that belong to a group reduces the amount of heterogeneity in that sector. Research findings indicate that firms operating in more diverse sectors (in terms of innovative behavior) spend more on innovation and introduce product innovations more efficiently. Research based evidence from this thesis show that sectors are populated with firms that have distinct innovative characteristics. Therefore, sectoral innovation policies should target specific groups, rather than emphasizing innovation typologies based on vague abstractions. Moreover heterogeneity of innovative behavior can be regarded as a risk – mitigation tool to control the adverse effects of path dependency and lock – in.