Scientific realism debate in the philosophy of science
Bilim felsefesinde bilimsel gerçekçilik tartışması
- Tez No: 262517
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMET BAĞÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın asıl konusu bilim felsefesindeki bilimsel gerçekçilik tartışmasını yeniden ele almaktır. Bu doğrultuda genel amaç bilimsel teorilerin anti-realist yorumları karşısında geçerli bir bilimsel gerçekçi bakış açısının ipuçlarına ulaşmaktır. Bu amacın yerine getirilebilmesi için bilimsel gerçekçiliğin değiştirilmiş iki biçiminden faydalanılacaktır. Bunlar `epistemik structural realism' ve `entity realism'dir. Epistemik structural realism, savunucularının gerçekliğin tek bilinebilir kısmının en iyi teorilerimizin matematiksel denklemlerinde ifade bulan yapısı olduğunu iddia ettikleri bir gerçekçi pozisyondur. Öte yandan, entity realisme göre bilimsel teorilerden elde edilen tek kesin bilgi bu teorilerin varsaydığı teorik antitelerdir. Sonuç olarak, bu iki pozisyonun uygun şekilde yorumlanmış biçimlerinin bir bileşiminin tezin yukarıda sözü edilen amacını yerine getirebileceği iddia edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary concern of this piece of work is to reconsider scientific realism debate in the philosophy of science. Accordingly, the overall aim is to come up with the clues of a viable scientific realist attitude in the face of anti-realist interpretations of scientific theories. To accomplish this aim, I make use of two modified versions of scientific realism, that is, `epistemic structural realism? and `entity realism?. Epistemic structural realism is a realist position of which proponents claim that the only knowable part of the reality is the structure of it which is expressed by the mathematical equations of our best scientific theories. On the other hand, according to entity realism, the only assured knowledge obtained from scientific theories is the existence of theoretical entities posited by these theories. I argue that a combination of the properly construed versions of these two positions might fulfill the afore-mentioned aim of this thesis.