Using literature to enhance language and cultural awareness
Dil ve kültür farkındalığını geliştirmek amacıyla edebiyat kullanımı
- Tez No: 262516
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURDAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 369
Özet
İlköğretimden üniversite yıllarına kadar tüm dil eğitmenleri ve öğretmen eğitmenleri, dilin tüm becerileriyle bir bütün olduğunu savunduklarından, dil becerilerini de birbirlerinden bağımsız olmadığı konusunda hem fikirlerdir. Ancak, dil eğitmenlerinin, özellikle yabancı dil öğrencileri için, okuma becerisinin kendi içinde değerli bir beceri olduğunu kabul ettiklerini de göz ardı etmemek gerekir. Okuma becerisini bu denli önemli kılan şey, onun amaç dilin konuşulduğu dış dünyaya açılan bir kapı niteliğinde olmasıdır. Bu bağlamda, bu değerli beceri, okuma becerisi, ana dil kullanıcılarına bile zorluk teşkil eden güçlü anahtarlara sahiptir. Bu fikir, okuma becerisinin kale kapısının önünde ne tip gardiyanların beklediği sorusuna ışık tutmuştur. Bilim adamları, dilbilgisel ve sözcüksel zorluklardan bahsetmiş, fakat dilin kültürel değerini göz ardı etmişlerdir. Dil, düşünce ve kültür arasındaki ilişki düşünülecek olursa, kültürel öğelerin dilin `formal' denilen dilbilgisel ve sözcüksel yapısını bile etkilemiş olması şaşırtıcı bir sonuç değildir. Bu gerçek, okuma becerisinde, formal altyapı kadar kültürel altyapının da önemini ortaya çıkarmaktadır. Sorun ise, öğrencilerin bu kültürel altyapıyla nasıl donatılacağıdır. Yabancı dil öğrencilerinin, ikinci dil öğrencilerine kıyasla amaç kültüre maruz bırakılmada daha şanssız sayılmaları dolayısıyla, sınıf ortamlarında `sosyal bir durum' veya Kovalik'in de dediği gibi `ikinci el bir gerçeklik' yaratma ihtiyacı çoktan gelmiştir. İşte bu noktada, edebiyat, dilin çok çeşitli formal yapılarının yanında kültürel öğeleri de barındırması yönünden yabancı dil öğrencilerine yardım elini uzatır ve onların hem formal hem kültürel altyapı edinmelerine olanak verir. Bunun yanı sıra, edebiyatın diğer getirileri beyin temelli öğrenmeye de uyumu açısından detaylı bir biçimde tartışılmıştır.Bu çalışma, konuyu, edebiyatın yabancı dil ortamlarında gerekli dil ve kültür bilincini sağladığı tezini destekler nitelikte bir durum çalışması ile bu konuya katkıda bulunur niteliktedir. Araştırma sonuçları, 1) edebiyatın, dilin dilbilgisi ve kelime bilgisi gibi formal unsurlarını öğretmek için iyi bir kaynak olduğunu (dil farkındalığı) 2) edebiyatın öğrencilere dil farkındalığı için gerekli olan kültürel farkındalık edindirdiğini 3) edebiyatın, diğer metin türlerine üstün gelen birçok özellik taşımasının yanında beyin temelli öğretim ve öğrenmeye de uygunluk taşıdığını göstermiştir. Tüm bunlarla doğru orantılı olarak, bu çalışma İngiliz dili öğretimi ve edebiyatın birbiriyle ilişkili disiplinler olarak çalıştığı takdirde bu eski kale duvarlarını yıkabileceğini göstermek amacındadır.
Özet (Çeviri)
Language teachers, including educators from all levels ? from primary to college level ? and teacher trainers have all agreed with the idea that it is impossible to consider language skills as independent from each other since each of them has a great contribution to the language itself as a whole system. However; it cannot be ignored that all language teachers have also agreed with the idea that reading is a skill that has its own significance, especially in foreign language education. What makes reading so unique is that it can be considered to be the door that is about to be opening to a new world in which the target language is spoken. In that sense, as an essential skill, reading, throughout the centuries, has also had its own keys that have been difficult to be unlocked even by the native speakers of English. This matter of fact brings the question to the light that what guardians are waiting in front of this castle door especially for foreign language students. Although many scholars claim that formal aspect of language, includingsyntactical and lexical features, stand as great challenge, they ignore the cultural significance of a language. The relationship between language, thought and culture shows that even formal aspects are affected by culture. This fact brings the importance of `content schema? as well as `formal schema? in reading to surface. However, now the question is that how it is possible to provide students with sufficient cultural background. As foreign language students are less likely to experience exposure to foreign culture when compared to second language learners, there is an urgent need to create a `social context? or `second hand reality? in Kovalik?s terms in classroom settings. At this point, literature is believed to give her helping hand to FL students with her wide range of texts carrying a variety of formal aspect of language, but at the same time, a range of cultural components, and thus, constructing `schema? for them. Apart from this, what literature offers is examined in detail within the framework of brain-based learning principles.This paper tends to contribute to this controversial issue with a case study, which aims to illustrate that the use of literature in FL settings enhance language/cultural awareness. The result of the study showed that 1) literature is a useful source to teach the formal aspects of language such as grammar and vocabulary (language awareness) 2) literature contributes to students? cultural awareness which is essential to have language awareness 3) literature is a brain-compatible source with various advantages over the other written materials. In accordance with what is mentioned above, this study has a direct aim to show how ELT and Literature can intrude the ancient walls of this castle when work interdisciplinary.