Reconsidering scientific realism: A critical analysis of the no miracles argument
Bilimsel gerçekçiliği yeniden düşünmek: Mucize yok argümanın eleştirel bir incelemesi
- Tez No: 913325
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ FEVZİ ZAMBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada bilim felsefesindeki gerçekçilik tartışmasının yakın tarihini inceliyorum. Bilimsel gerçekçiliği desteklemekte merkezi bir rolü olan ve ilk olarak Putnam tarafından ortaya atılan Mucize Yoktur Argümanı'na odaklanıyorum. MYA 1970'lerde ilk kez dile getirildiğinden beri pek çok anti-realist eleştirinin odak noktası oldu. Bu çalışmada kanonikleşmiş itirazlardan taban değeri yanılgısı, döngüsellik iddiası, teori değişiminin rolü ve gerçekliğe yakınsama problemi gibi itirazları ele aldım. Asıl amacım bahsi geçen ana eleştirilerin geleneksel realist çerçeve içerisinden ne ölçüde yanıtlanabildiğini ve hangi noktalarda realizm anlayışımızı kısıtlamak veya daha mütevazi bir realist pozisyon almak gibi çözümlere gidilmesi gerektiğini incelemekti. Bu eleştirilerden çıkarabildiğimiz sonuçları sentezleyerek, klasik realizmi tamamen benimsemek yerine realizm anlayışımızda bilişsel bir dönüş alarak daha lokal,daha uygulanabilir ve esnek bir realizm anlayışını benimsemeyi öneriyorum.
Özet (Çeviri)
In this study I'm examining the recent history of realism debate in the contemporary philosophy of science. I am focusing on the central argument to support realism which is first coined together by Putnam in 1970s and has been the object of countless criticisms from anti-realist philosophers ever since, namely the No Miracles Argument(NMA). I have surveyed through some canonical anti-realist objections to NMA like the criticisms from base rate fallacy, the claim of committing rule circularity, the role of theory change and problem of approximate truth. My main goal is to assess to which extent aforementioned main criticisms are defeat-able from a traditional realist framework and in which cases we should fall back to more cautious and possibly narrowed positions regarding realism. Synthesizing what we can gather from these objections to revise our undertaking of realism, I propose a cognitive turn towards a more feasible, localised and flexible approach to realism in light of the evidence I've gathered from my survey.