Mortgage systems and the adaptation of mortgage system in Turkey: Analyzing the housing loans
Mortgage sistemleri ve mortgage sisteminin Türkiye?ye uyarlaması: Konut kredilerinin analizi
- Tez No: 262519
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Etkili bir konut finansman sistemi hem bireylerin konut ihtiyacının karsılanmasıhem de insaat, finans ve ekonominin diger ilgili sektörlerinin gelisimininpekistirilmesi açısından çok önemlidir. Bugün, gelismis ülkelerin ileri konutfinansman sistemleri vardır ve finansman fonları mortgage piyasaları aracılıgıylatasarruf sahiplerinden konut alıcılarına aktarılmaktadır. Diger taraftan, gelismekteolan ülkelerde, konut finansmanı, genel kabul görmüs ekonomik ve sosyal önemineragmen, temelde makro ekonomik dengenin eksikliginden dolayı, genellikle azgelismistir. Gelismekte olan bir ülke olan Türkiye, yeni mortgage yasasının kabuledilmesiyle birlikte, mortgage sisteminin olusturulması yönünde önemli bir adımatmıstır. Dolayısıyla, bu tezin amacı, mortgage sisteminin Türkiye'deuygulanabilirligini incelemektir. Bu nedenle, gelismis ve gelismekte olan bazıülkelerin konut finansman sistemleri tekrar edilmis ve Türkiye'deki konutfinansman sistemi açıklanmıstır. lave olarak, Türkiye'deki, verilen toplam konutkredileri, enflasyon ve nominal faiz oranları arasındaki nedensellik iliskisi Toda-Yamamoto VAR yaklasımına göre incelenmistir. VAR analizi, nominal faizoranlarının verilen toplam konut kredileri üzerindeki negatif etkisini göstermistir.Sonuç olarak, Türkiye, kendi ekonomik ve sosyal çevresini dikkate alarak, en iyiuluslararası deneyimleri uyarlamıstır ve yeni mortgage yasasının, enflasyondüstükçe azalan faiz oranlarıyla birlesmesiyle birlikte, ülkede bir mortgagesisteminin gelisimi mümkündür.
Özet (Çeviri)
An efficient housing finance system has significant importance both in meeting thehousing needs of individuals and in reinforcing the development of the construction,finance and other related sectors of an economy. Today, developed countries haveadvanced housing finance systems in which funds flow from savers to home-buyersby the mortgage markets. On the other hand, despite its recognized economic andsocial importance, housing finance often remains under-developed in developingcountries mainly due to the lack of macroeconomic stability. Turkey, being adeveloping country, has made an important step towards the development of amortgage system with the passage of the new Mortgage Law by the Parliament.Accordingly, the purpose of this thesis is to examine the applicability of mortgagesystem in Turkey. For this purpose, housing finance systems of some developed anddeveloping countries are reviewed, and the housing finance system in Turkey isexplained. Further, causality between the total amount of housing loans issued,inflation and nominal interest rates in Turkey is analyzed with the Toda-YamamotoVAR approach. VAR analysis shows the negative impact of nominal interest rateson the total amount of housing loans issued in Turkey. To sum up, considering itseconomic and social environment, Turkey has adapted best internationalexperiences, and it is possible for a mortgage system to develop in the country bythe new mortgage legislation combined with the lower interest rates as inflationdeclines.