Yeni kamu işletmeciliği yaklaşımı ve Bursa Nilüfer Belediyesi örneği üzerinden sorgulama
The approach of new public management and the interrogation on the sample of Bursa Nilüfer Municipality
- Tez No: 262526
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PELİN PINAR ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Tüm dünyada demokratikleşme, küreselleşme, yerelleşme, özelleştirme, gibi süreçlerin gelişmesi ile birlikte kamu yönetiminin rolü ve fonksiyonlarında da değişime gidilmesi düşüncesi, ülkemizin de gündemindeki önemli konulardan biridir. Devletin yetkilerinin ve faaliyet alanlarının sınırlandırılması gerektiği neredeyse genel bir kanı haline gelmiştir. Kalite, etkinlik, verimlilik gibi kriterler açısından geçerliliğini yitiren geleneksel kamu yönetimi sistemlerinin yerini yavaş yavaş yeni kamu işletmeciliği anlayışı almaktadır. Yeni sağ düşüncenin bir ürünü olan Yeni Kamu İşletmeciliği anlayışı çerçevesinde yerele daha fazla önem verilmeye başlanmıştır.Bugün, Türkiye'de siyasal, yönetsel ve sosyal yapıya ilişkin önemli düzenlemeler yapılmaktadır. Küreselleşme sürecine bağlı olarak gerçekleşen bu düzenlemeler, 1980'lerden bu yana ekonomik yapının yeni-liberal eksenli politikalarla dönüştürülmesi çalışmalarının bir devamıdır. Dönemin siyasal ve yönetsel yapılanması ise, yeni sağ anlayış çerçevesinde belirlenmektedir. Bu anlayışın Türk Kamu Yönetimi'nde öngördüğü dönüşüm, özellikle 2000'li yıllardan sonra kamu yönetiminin yeniden düzenlenmesi amacıyla çıkarılan yasa ve tasarılarda somutluk kazanmaktadır.Çalışmanın ilk bölümünde klasik kamu yönetimi anlayışı irdelenmiş ve paradigma değişimini gerekli kılan yönetimsel sorunlar irdelenmiştir. Ardından bütün dünyada büyük değişim ve dönüşüm hareketlerine neden olan Yeni Kamu İşletmeciliği anlayışı ele alınmış ve ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde 2000 yılından başlayarak günümüze kadar gerçekleştirilen reform çabaları ele alınmış, bu çerçevede, Kamu Yönetimi Temel Kanunu Tasarısı, İl Özel İdaresi Kanunu, Belediye Kanunu ve Büyükşehir Belediyesi Kanunu incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda, kamu yönetiminde yeniden yapılandırmanın genel bir değerlendirmesi yapılarak reformların nasıl bir mantık ve anlayışla gerçekleştirildiği ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise Nilüfer Belediyesi ve Nilüfer Belediyesinin Yeni Kamu işletmeciliği Uygulamaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The thought of changes in the role and functions of public administration with the development of processes like democratization, globalization, localization, privatization in the world has become the most significant subject of agenda in our country. The need of restriction in the authorization and activity areas of the state hasnearly become a general opinion. The new public management understanding has gradually taken the position of traditional public administration systems which have lost its validity according to the criterions such as quality, activity, productivity. In line with new public administration, which is a product of new right thought, local is being given more importance.Today, Turkey witnesses the important regulations related with political, administrative and social structure. It may be said that these regulations, realizing in connection with the globalization process can be evaluated as continouing process of the transformation of 1980s neo-liberal politicies in Turkey. The political and administrative structuration is determined by new right approaches. On the other hand, the concrete implementations of this theoretical approach can be clearly observed in the past laws, especially come into agenda after 2000s, aiming to re regulation of public administration.In the first section of the study the classical public administration concept is explicated as well as administrative problems that make paradigm changes necessary. Afterwards the New Public Management causing substantial changes and transforms all over the world is taken in hand and investigated in details. In the second section of the study, the reform efforts beginning from the year of 2000 up to now are examined. For this purpose, Public Administration Basic Law Proposal, Special Provincial Administration Law, Municipality Law, Metropole Municipality Law are reviewed. The study also tries to evaluate how logically and intelligently and under which driving forces these reforms are made. Finally, ın the third section of the study, the applications of Nilüfer Municipality and Nilüfer Municipality?s New Public Management are examined.